Kontuzje kolan a sporty zimowe – kiedy trzeba sobie odpuścić?

narty

Trudna sztuka upadania

Jazda na nartach to samo zdrowie i czysta przyjemność. Zanim jednak zaskoczymy innych swymi umiejętnościami na stoku, będziemy zmuszeni przejść przez całą serię upadków. Są one powszechnym zjawiskiem w przypadku początkujących narciarzy. Większość z nich nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji. Niestety pechowcy muszą liczyć się z tym, że poważniejszy upadek może stać się przyczyną problemów z kolanami. To właśnie one w trakcie upadania cierpią najbardziej.

Jakich błędów należy unikać?

„Jeżeli podczas codziennego funkcjonowania nie podejmujemy regularnej aktywności fizycznej, jesteśmy szczególnie narażeni na uszkodzenia takie jak naderwania, naciągnięcia czy nawet zerwania mięśni lub ścięgien. W sezonie zimowym urazy najczęściej obejmują staw kolanowy, dotyczą one przede wszystkim uszkodzeń więzadeł, łąkotek oraz chrząstek wewnątrzstawowych” – wyjaśnia dr Maciej Tabiszewski, rezydent w ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Centrum Medycznego ENEL-MED, lekarz Olimpijskiej Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.

Czy po kontuzji można nadal żyć bez bólu i radować się jazdą na nartach?

biegówkiChoć wiążą się ze sporym ryzykiem, nie zawsze trzeba z nich rezygnować.  Warto jednak poddawać się systematycznym badaniom, zwracać uwagę nawet na pozornie błahe dolegliwości i stosować się do zaleceń lekarza. Współczesna ortopedia i neurochirurgia to dynamicznie rozwijające się dziedziny wiedzy medycznej, dzięki czemu zwiększa się szansa na wczesne wykrycie niepokojących zmian w stawie kolanowym oraz na profesjonalne leczenie tych problemów. Wybitni specjaliści są też szansą dla tych osób, które doznały kontuzji, a mimo to marzą o powrocie do dawnej sprawności fizycznej. Niestety, w ramach NFZ szybki powrót do zdrowia jest praktycznie niemożliwy, gdyż długa kolejka oczekujących na operacje kolana wystawia cierpliwość pacjentów na ciężką próbę. Alternatywą stają się niepubliczne placówki, w których kuszą nie tylko szybkie terminy, ale i nowoczesne sale operacyjne, komfortowe pokoje i profesjonalna opieka lekarzy i rehabilitantów. Z takiej oferty można skorzystać m.in. w Centrum Medycznym ENEL-MED, którego walorem jest nowoczesny Szpital Centrum z kompleksową ofertą oraz personelem medycznym doskonale znającym się na najnowszych trendach w ortopedii. Dzięki takim miejscom szybki powrót do zdrowia po kontuzji przestaje być marzeniem – staje się rzeczywistością.

Znaczny postęp w medycynie oraz przeprowadzane przy użyciu najnowszych technik operacje z zakresu ortopedii i neurochirurgii mogą sprawić, że wiele osób po kontuzji będzie mogło powrócić na stok. Jest to jednak kwestia dość indywidualna. Zdarzyć się może, że lekarz lub rehabilitant zaleci rezygnację z uprawiania sportów zimowych i skieruje uwagę pacjenta na inną, bardziej bezpieczną w jego przypadku formę aktywności fizycznej.

 

 

1,970 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?