W domu jak w raju – Diana Quan

W domu jak w raju

Gdyby Marie Kondo wraz z Dianą Quan zajęły się naszym domem, bez wątpienia stworzyłyby przestrzeń idealną. Diana Quan sięgając do korzeni najistotniejszych azjatyckich teorii i własnej praktyki stworzyła niezwykły (i niezmiernie praktyczny!) poradnik aranżowania przestrzeni, utrzymania harmonii i osiągnięcia spokoju. ,,W domu jak w raju” pojawiła się w księgarniach 20 marca.

Diana Quan to Amerykanka, Kalifornijka, urodzona i wychowana w chińskiej rodzinie. Jej zainteresowania sprawami domu wybiegają jednak daleko poza te dwa kręgi kulturowe. Czerpiąc z różnorodnych źródeł, tradycji i praktycznych podróży przedstawia czytelnikowi między innymi kaizen. To metoda, która powstała z połączenia zachodniej techniki z japońskim stylem pracy. Połączenie wielowiekowej tradycji i XX-wiecznego postępu. Termin kaizen został stworzony z japońskich słów kai (zmiana) i zen (korzystny). Myślą̨ przewodnią kaizen nie jest wprowadzenie do życia dużej, nagłej zmiany, ale serii drobnych, konsekwentnych usprawnień.

Quan zaleca wprowadzenie kazien w każdej dziedzinie życia. W ,,W domu jak w raju. Nowa metoda aranżowania przestrzeni, utrzymania harmonii i osiągnięcia spokoju.” udowadnia, że niewielkie zmiany w otoczeniu mogą prowadzić do wielkich zmian w życiu. Diana Quan czerpiąc z dawnych filozofii Wschodu (chińskiego feng shui, hinduskiego vastu shastra czy japońskiej wabi-sabi) oraz współczesnych (Marie Kondo oraz Hideko Yamashito) tworzy własny, autorski program ulepszania przestrzeni życiowej.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, w których poruszane są zagadnienia pogrupowane według pomieszczeń i funkcji, jakie mają spełniać. Diana Quan zwraca uwagę nie tylko na kwestie praktyczne, lecz również na psychologiczne i duchowe podłoże wielu problemów (np. nieporządku czy nadmiernego gromadzenia  przedmiotów).

Jak mówi sama autorka: ,,Wygląd naszego domu zależy od nas. Jest on przejawem naszej osobowości – to nieuniknione. Nie znaczy to jednak, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, strategii, motywacji, planom i dobrej woli nie możemy w dowolnym momencie zmienić stylu miejsca, które zamieszkujemy. Jednocześnie zmienimy się i my sami, ponieważ nie istnieje żadna przemiana w naszym otoczeniu, która nie miałaby bezpośredniego wpływu na nas i nasze codzienne działania”.

,,W domu jak w raju” to wyjątkowy przewodnik, w którym czytelnik znajdzie:

  • informacje, co nasz dom mówi o nas samych;
  • porady, jakich zmian możemy dokonać w domu, aby poczuć się lepiej;
  • charakterystykę każdego z pomieszczeń, wyjaśniającą która część domu wytwarza energię wpływającą na witalność, relaks, koncentrację i inspirację;
  • techniki, jak wypełnić dom pozytywnymi emocjami oraz jak sprawdzić, czy emanuje on negatywną energią;
  • praktyczne porady, jakich materiałów użyć, aby stworzyć zdrową i przyjemną do życia przestrzeń;
  • pomysły na to, jak sprawić, aby w domu królowały harmonia i spokój

Diana Quan urodziła się w San Jose w Kalifornii, w chińskiej rodzinie, dzięki czemu już jako mała dziewczynka czerpała pełnymi garściami z różnych kultur. Nauczyła się otwartości charakterystycznej dla zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i poznała tajniki harmonii Dalekiego Wschodu. Po ukończeniu wydziału Nauk Humanistycznych w Ohio, przeprowadziła się do Hiszpanii, gdzie pracowała w wydawnictwie naukowym, szkole językowej, na uniwersytecie i w organizacji sportowej. ,,W domu jak w raju”  jest jej pierwszą książką.

 

1,295 total views, 1 views today

One thought on “W domu jak w raju – Diana Quan

Dodaj komentarz

Why ask?