Jak wybrać buty trekkingowe dla dziecka? Poznaj 5 pomocnych wskazówek!

buty trekkingowe

Mały podróżnik potrzebuje równie dobrego sprzętu, co i ten nieco starszy. Nie popełniaj więc błędu, wysyłając dziecko na górski szlak w zwykłych tenisówkach. Do tego typu tras stworzone są specjalne buty trekkingowe, które powinny mieć dobrą przyczepność i amortyzację. Oczywiście jest jeszcze więcej elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze butów dla dziecka – co należy wiedzieć o butach trekkingowych dla najmłodszych?

Z butami nie ma żartów!

Dobrze dobrane buty to podstawa udanej wycieczki. Chyba każdy z nas zna ból pięt albo odcisków na przeróżnych częściach stopy. Oszczędźmy tego dzieciom i zadbajmy tym samym nie tylko o ich komfort, lecz także zdrowie. Nieodpowiednie buty mogą prowadzić nawet do zaburzeń w prawidłowym rozwoju stóp czy też do niepoprawnego ich stawiania. To zaś wpływa na kręgosłup, biodra, kolana. Jeśli zaś chodzi o bardziej krótkoterminowe skutki, ślizgająca się stopa w zbyt dużym bucie to gotowy przepis na skręconą kostkę. Jeśli do tego jesteśmy w górach czy na jakiejkolwiek innej wycieczce w terenie, problem okazuje się znacznie bardziej niebezpieczny.

Jak wybierać buty dla dziecka?

Początkowo warto zapoznać się z zasadami, które towarzyszą w każdym przypadku zakupów dziecięcego obuwia (nie tylko tego trekkingowego). Podstawą jest odpowiednio dobrany rozmiar. Owszem, stopa dziecka rośnie w szybkim tempie i możemy mieć ochotę kupna butów ,,na zapas”. Z drugiej strony, możemy też starać się oszczędzić i jeszcze jeden sezon przechodzić w obuwiu z tamtego roku – są przecież tylko odrobinę za małe… W żadnym wypadku nie powinniśmy tak robić! Stopa dziecka wciąż się rozwija i zbyt duże lub zbyt małe obuwie może powodować powstawanie niezdrowych wad. Buty są akurat taką częścią garderoby, którą u dziecka trzeba wymieniać systematycznie.

Sprawdźmy też materiał, z którego wykonany jest dany but. Dobrze, aby stopa mogła oddychać, co zapobiega występowaniu m.in. wielu problemów skórnych. Należy pamiętać również o dostosowaniu sposobu zakładania obuwia – lepsze będzie zapięcie na rzepy czy może obuwie sznurowane? Koniec końców, istotne jest także przeznaczenie butów i to, na jakie przygody dziecko będzie je ze sobą zabierało.

5 dodatkowych wskazówek, które pomogą dobrać buty trekkingowe dla dzieci

  • Zwróć uwagę na porę roku, w jakiej dziecko będzie chodziło w danej parze. Warto, aby była ona stworzona z materiałów nieprzemakalnych. Będzie dzięki temu bardziej uniwersalna – zarówno na słońce, jak i deszcz. Takim materiałem jest m.in. membrana TEXAPORE, która chroni stopę przed wodą, ale też odprowadza wilgoć z wnętrza obuwia.
  • Podeszwa powinna być antypoślizgowa, dzięki czemu sprawdzi się chociażby na śliskich kamieniach. Jednocześnie powinna zapewniać przyczepność także na innym rodzaju podłoża. Ważna jest również elastyczność – twarda podeszwa przeznaczona jest do kamienistych, trudnych warunków. Większa elastyczność spokojnie zda egzamin na lżejszych, górskich szlakach.
  • Wysokość cholewki również zależy od terenu. Buty o niskiej cholewce sprawdzą się na lekkich trasach, będą dobre na rower czy spacer po parku. Wyższe cholewki są zaś o wiele bezpieczniejsze na wyprawy w góry, bo trzymają kostkę dziecka. Dzięki temu chronią ją przed skręceniem i stabilizują całą postawę.
  • Specjalne wzmocnienia w okolicach palców oraz pięt zwiększą bezpieczeństwo stopy przed ewentualnymi urazami i pozwolą zachować buty w lepszym stanie.
  • Elementy dodatkowe – mogą to być np. odblaskowe fragmenty obuwia czy też ułatwiający zakładanie butów system szybkiego sznurowania ze ściągającym troczkiem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że odpowiednio dobrane obuwie to niezwykle indywidualna kwestia. Każda stopa ma inną budowę, każda wycieczka ma zaś inne wymagania. Najlepiej jednak postawić na sprawdzone marki. Nie ryzykujmy komfortem naszych najmłodszych – niech ich stopy będą zdrowe, a wspomnienia z wakacyjnych wyjazdów tylko i wyłącznie radosne!

Buty trekkingowe dla dzieci, które proponują zaufane marki, znajdziesz na stronie e-Horyzont – dowiedz się więcej o wybranych modelach!

938 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?