Długa historia krótkich spodenek damskich

spodenki

Choć wydawać by się mogło, że spodenki damskie mają historię krótszą niż szorty dla panów – w rzeczywistości to kobiety zaczęły je nosić znacznie wcześniej, i to nie tylko podczas uprawiania sportu. Zobacz, kiedy zyskały na popularności i jak fasony sprzed dekad odżywają w XXI wieku.

Kobiety i spodnie? Nie do pomyślenia! W końcu to typowo męski strój, czyż nie? Tak myślano mniej więcej do początku XX wieku, kiedy to panie zaczęły nieśmiało sięgać po ten element ubioru. Niemniej jednak, o ile spodnie z długimi nogawkami na damskich nogach były do pewnego stopnia akceptowane, o tyle te krótkie były kojarzone wyłącznie z paniami lekkich obyczajów. Na początku nosiły je m.in. dziewczyny ze słynnego Moulin Rouge, wywołując nie lada skandal. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą świata filmu i – jak można się domyślić – sportu.

spodenki

Ze srebrnego ekranu na kort tenisowy…

Był rok 1930, gdy na ekrany kin wszedł film „Błękitny anioł”, w którym główną rolę odgrywała Marlena Dietriech – wówczas jedna z ikon kinematografii. Obraz, inspirowany powieścią Henrika Manna, opowiada o romansie (a później małżeństwie) nauczyciela z piosenkarką kabaretową. Ale uwagę widzów, poza fabułą, zwrócił frywolny strój aktorki, która – a jakże! – podczas występów miała na sobie błękitne krótkie spodenki!

Już dwa lata później podobny strój zdecydowała się przywdziać amerykańska tenisistka – Alice Marble. Krótkie spodenki, które założyła podczas jednego z turniejów, wzbudziły wiele kontrowersji, a jej outfit był szeroko komentowany. Niemniej jednak Marble z całą pewnością zyskała znacznie większą swobodę poruszania się po korcie. Czy to dzięki temu wygrała Wimbledon i kilka innych prestiżowych zawodów? Tego nie wiemy. Niemniej jednak, tenisistka jaki pierwsza przełamała stereotypy.

… i do świata wielkiej mody

Mimo, że krótkie spodenki damskie zaczęły coraz śmielej radzić sobie w sportowym świecie, nadal postrzegane były jako bardzo seksowny outfit. Najlepszym dowodem na to są stylizacje słynnych pin-up girl z lat 40-tych, które zagościły na zdjęciach Alberta Vargasa. Plakaty z dziewczynami w „short-shortsach” (żartobliwie po angielsku: „bardzo krótkich szortach”) wisiały nad łóżkiem niemal każdego mężczyzny w USA i nie tylko, a dziś… moda na pin-up powraca!

spodenki

Do świata naprawdę wielkiej mody szorty trafiły mniej więcej na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Pokochała je Marylin Monroe, a później – najbardziej ikoniczni projektanci mody. Spodenki damskie trafiły m.in. do kolekcji Mary Quant oraz Christiana Diora i trafiły na okładki modowych magazynów, takich jak Vougue. Nie było więc już odwrotu – szorty wreszcie wyszły poza świat sportu i kabaretu, dołączając do mody ulicznej!

„Hot pants” w latach 70-tych

Prawdziwy boom na szorty nastąpił w latach 70-tych, a więc mniej więcej w erze dzieci-kwiatów. To z tego okresu pochodzi słynna piosenka Jamesa Browna zatytułowana „Hot pants”, która mówi, a jakże, o szortach właśnie! A gdy w szortach na ekranie serialu „The Dukes of Hazard” pojawiła się Catherine Bach – Stany Zjednoczone, a później Europa oszalały na ich punkcie.

W latach 80-tych i 90-tych triumfy święciły przede wszystkim szorty jeansowe, które do dzisiaj są na szczycie popularności. Niejeden designerski model szortów damskich jest dostępny tutaj. Im krótsze, tym lepsze? To zależy. Jeśli masz idealną figurę, króciutkie, vintage’owe boyfriendy w połączeniu z topem na ramiączkach będą strzałem w dziesiątkę. Ale możesz też sięgnąć po dziesiątki innych fasonów i bawić się stylem tak, jak chcesz.

Jaka jest przyszłość damskich spodenek? Można się spodziewać, że na przestrzeni kolejnych kilku dekad na pewno nie wyjdą z mody, choć… na pewno możemy się spodziewać jeszcze ciekawszych niż obecnie fasonów. Warto więc być na bieżąco z aktualnymi trendami.

 


1,127 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?