Czy rozwój osobisty to mit?

rozwój osobisty

W internecie nie brak stron jak najbardziej pozytywnie wypowiadających się o rozwoju osobistym. Mówi się, że stałe poznawanie siebie i rozwijanie własnych umiejętności pomoże w prowadzeniu ścieżki kariery zawodowej i osiągnięciu wymarzonego sukcesu. Ale jak jest naprawdę? Czy rozwój osobisty jest w stanie pomóc w karierze?

Fakty i mity na temat rozwoju osobistego

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nawet całkowite skupianie się na rozwoju swojego wnętrza i indywidualnym poszerzaniu własnych kompetencji nie pozwoli na zmianę charakteru o sto osiemdziesiąt stopni. Jeżeli ktoś jest niezadowolony że swojego lenistwa czy skłonności do prokrastynacji może oczywiście nad nimi pracować, jednak pewne nawyki i tendencje w zachowaniu pozostaną bez zmian.

Często słyszy się, że przy rozwoju osobistym może pomóc psychoterapia i jest to jak najbardziej prawda, jednak nie zawsze. Wybierając się na wizytę do psychoterapeuty warto mieć jasno zakrojone plany i korzyści, jakie ma nam przynieść terapia. Dlatego jeszcze przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty warto samemu rozpocząć pracę nad sobą, która już na starcie może przynieść wymierne efekty. Natomiast udział w psychoterapii nie jest żadną ujmą i w żadnym przypadku nie oznacza, że mamy problemy natury psychicznej.

Akceptacja samego siebie

Aby rozwój osobisty i praca nad sobą były jak najbardziej efektywne, najpierw należy zaakceptować samego siebie. Każdy z nas posiada wady i zalety, ale to jasne określenie tych pierwszych pomaga rozpocząć pracę nad zwalczeniem negatywnych nawyków. Cały proces można rozpocząć w dowolnym momencie życia, jako że nie ma on być zanadto zobowiązujący. Wszystkie kroki jakie podejmujemy powinny być proste, nie wymagać od nas dużego nakładu pracy i czasu, tak abyśmy mogli wykonywać je każdego dnia, nawet jeśli pozornie nie mamy wiele czasu.

Rozwój osobisty a nauka nowych rzeczy

Elementem rozwoju może być również nauka nowych rzeczy i tę możemy podjąć w każdym momencie, bez konieczności podejmowania żadnych kroków związanych z psychologią. Zawsze chciałeś opanować grę na gitarze albo nauczyć się pływać? A może dla własnej satysfakcji chcesz dowiedzieć się co nieco o nowej technologii, dziedzinie nauki lub nauczyć się podstaw obcego języka? Każda z tych rzeczy jest stosunkowo prosta i żeby ją opanować nie potrzeba zbyt wiele czasu. Wystarczy zacząć, podjąć stosowne kursy i już możemy być dumni z pierwszego kroku w poszerzaniu swoich kompetencji.

Więc co z tym rozwojem osobistym?

Rozwój osobisty bez wątpienia nie zaszkodzi w obiecującym prowadzeniu kariery, a to oznacza, że może tylko pomóc. Zwalczenie negatywnych nawyków, a nawet sama chęć pracy nad sobą pomagają w osiągnięciu sukcesu, do którego tak wielu z nas zmierza. Jest to jednak kwestia całkowicie indywidualna. Każdy powinien wiedzieć, co tak naprawdę nie podoba mu się w swojej osobowości, a co mógłby zmienić na lepsze. Przy odrobinie chęci można w naprawdę dużym stopniu zmienić swoje nastawienie, dając tym sobie szansę na zadowalającą karierę.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

1,952 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?