25 lecie tkactwa artystycznego

Otwarcie wystawy gobelinów pracowni tkactwa artystycznego Domu Kultury Zacisze

 

tkactwo17 listopada, niedziela, godz. 17.00

Wstęp wolny.

Pracownia tkactwa artystycznego w DK Zacisze obchodzi 25 lecie istnienia. To długi czas twórczy. Tkanie gobelinów może się  przerodzić w niezwykłą radość tworzenia, o czym przekonało się przez te lata wiele osób z pracowni. W atmosferze wzajemnego wsparcia i miłych rozmów powstają kolejne dzieła. Tkanie gobelinów jest niezwykle czasochłonne, wymaga cierpliwości i wytrwałości. Ale uczy też pokory i dążenia do osiągnięcia celu. Pracownię – od początku jej istnienia – prowadzi Teresa Szczepańska, która służy wiedzą, warsztatem i doświadczeniem.

Przez 25 lat uczestniczki około 1200 razy spotkały się w pracowni, tyleż samo razy wymieniały uwagi na temat tkactwa i powstających prac. Wykonały około 300 gobelinów o różnym stopniu trudności i tematyce. Ilość wykorzystanej włóczki można by mierzyć na kilometry, a nie metry. Wzięły udział w kilkudziesięciu przeglądach, konkursach i wystawach. Wraz z Domem Kultury „Zacisze” zorganizowały przegląd tkactwa, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Od kilku _MG_0011lat prezentują swoje prace na wystawach w kraju i za granicą.

Wciąż zadajemy sobie pytanie, co pociąga kolejne pokolenia w tkactwie artystycznym, sztuce uprawianej już od starożytności? Co jest w stanie zatrzymać artystów przy tak żmudnej pracy? Bo przecież stworzenie jednego gobelinu może trwać nawet kilka lat. Wszystko zależy od stopnia trudności projektu, czasu poświęconego tkaninie, umiejętności artysty i zgromadzonych materiałów. Jak widać wiele czynników składa się na sukces. Najważniejszym jest jednak pasja, która niewątpliwie towarzyszy naszym tkaczkom.

Efektem naszych wieloletnich spotkań w pracowni tkactwa jest około 300 gobelinów o bardzo różnej tematyce i formie. Dla wielu z nas tkactwo stało się pasją, dla wielu lekarstwem na wszelkie smutki dnia codziennego. Przez te wszystkie lata w zajęciach naszej pracowni uczestniczyło około 50 osób. Tkanie gobelinów jest twórczością ogromnie wymagającą, niezbędna jest wyobraźnia i cierpliwość. Tkając gobelin poszukujemy coraz doskonalszej formy, coraz pełniejszego wyrazu. Bywa, że 1m2 gobelinu jest tkany około dwóch lat. Może dlatego to bardzo mozolne i pracochłonne zajęcie daje w efekcie ogromną radość i relaks, a w konsekwencji satysfakcję. Mamy nadzieję, że udzieli się Państwu radość tworzenia, którą niesiemy w sobie. A nasze prace dostarczą Olga Mieleszczuk11pozytywnych wrażeń estetycznych.

Wernisaż uświetni koncert „Między Warszawą a Tel Awiwem” Tanga, ballady, foxtroty, orientalne walce po polsku i hebrajsku w wykonaniu muzyków: Olga Mieleszczuk – wokal, Hadrian Tabęcki – pianino, Wojciech Pulcyn – kontrabas.

Więcej: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/1965

Pracownia tkactwa artystycznego: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/39

Koncert: http://www.zacisze.waw.pl/pl/artykul/1964

 

DOM KULTURY „ZACISZE” W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY
ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa
tel. 22 679 84 69, fax 22 743 87 10

www.zacisze.waw.pl

pr@zacisze.waw.pl

 

 

3,896 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?