Żelazowa Wola – jesienne nuty

Wrzesień, ostatnie dni tego lata, przed nami jeszcze może dwa albo trzy ciepłe weekendy, gdzie je spędzić … zapraszam do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. Minął Rok Chopinowski, więc jest szansa, że nie zginiemy tam w tłumach turystów. To zaledwie 50 km na zachód od Warszawy na skraju Puszczy Kampinoskiej, można tu dojechać samochodem lub  autobusem z Centrum Warszawy.

  Prawie każdy z nas był w Żelazowej Woli z wycieczką szkolną – ale kiedy to było … Warto przyjechać ponownie, bo wiele się zmieniło – na korzyść oczywiście. Już na wejściu witają nas zmiany: nowoczesne, a jednocześnie komponujące się z Parkiem dwa pawilony z kamienia polnego i szkła. W jednym z nich znajduje się kasa biletowa, wypożyczalnia audioguidów, sala, w której wyświetlany jest krótki film o historii Żelazowej Woli, kawiarenka z ogródkiem i sklep z całą gamą pamiątek, od muzyki Chopina począwszy, po koszulki, czekoladki i alkohole sygnowane wizerunkiem kompozytora. W drugim pawilonie mieści się sala koncertowa i restauracja, w której, dzięki przeszklonym ścianom, można się czuć jak w Parku.

 Zresztą sam Park, kiedyś nieco zaniedbany, teraz w swoim modernistycznym stylu jest wyjątkowo piękny. Urzeka nie tylko bujną roślinnością, ale i urokliwymi mostkami nad płynącą przez niego Utratą, oraz stojącymi u brzegów rzeki bardziej zamyślonymi niż płaczącymi wierzbami. Jednak atmosferę tego miejsca tworzy przede wszystkim wszechobecna tu muzyka Chopina, która dzięki ukrytym głośnikom, rozmieszczonym wzdłuż parkowych alejek, towarzyszy spacerowiczom w każdym niemal miejscu. Mazurki, polonezy, scherza, to głośniej, to ciszej podążają za nami i razem z przepiękną przyrodą Parku sprawiają, że ulegamy temu cudownemu refleksyjno-romantycznemu klimatowi Żelazowej Woli. … Można się znowu zakochać we własnym mężu … coś o tym wiem.

W sercu pięknego Parku bieleje Dworek Muzeum Chopina, wewnątrz znajduje się ekspozycja przedstawiająca historię Żelazowej Woli z symbolicznym otwartym fortepianem. Co niedziela (począwszy od pierwszej majowej po ostatnią niedzielę września) fortepian ożywa, dzięki odbywającym się tutaj koncertom. Prawdziwa gratka nie tylko dla melomanów…

Jeżeli szukacie wyciszenia, kochacie przyrodę i muzykę Chopina  to miejsce jest na pewno dla Was.

Do Żelazowej Woli zaprasza Wiki Kowalczyk z Kobiecych Pasji.

3,225 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?