„Dziewczyny wojenne” Łukasz Modelski

„Dziewczyny wojenne” autorstwa Łukasza Modelskiego to jedenaście opowiadań, które czyta się z zapartym tchem i ze łzami w oczach. Czas wojny, czas okrucieństw, niesprawiedliwości, głodu, strachu i bohaterstwa … jak bardzo to wszystko nie pasuje do młodych 14-21 letnich dziewczyn. Jednak one doskonale potrafiły dźwignąć ten ciężar, dokonać właściwych wyborów, chociaż przeważnie robiły to intuicyjnie.
Z perspektywy naszych czasów wydaje się niewyobrażalne, jak udało im się zachować człowieczeństwo, kobiecość, przeżywać pierwsze miłości, bawić się na własnym weselu, rodzić dzieci,po prostu cieszyć się okruchami normalności w nienormalnej rzeczywistości.

Bohaterki tych prawdziwych historii to dziewczyny z inteligenckich, dostatnich domów, u progu dorosłego życia. Niemal z dnia na dzień musiały zapomnieć o marzeniach, i stać się żołnierzami w oddziale wykonującym wyroki śmierci. Walczyły w powstaniu, przygotowywały ładunki wybuchowe, były pilotkami, łączniczkami, czekając na zwycięstwo i wolność.  Lecz kiedy w 1945 r. wojna się skończyła, okazało się, że nie dla wszystkich z nich oznaczało to koniec walki, cierpienia i niesprawiedliwości.

 Alicja Wnorowska za swoją działalność wywiadowczą na rzecz Rządu Londyńskiego trafiła do więzienia, przed wykonaniem wyroku śmierci ratuje ją ciąża. Syna urodziła w więzieniu, przez osiem miesięcy miała go przy sobie, potem zostali rozdzieleni. Staś bardzo chorował, był bliski śmierci, ale udało się go oddać rodzinie i uratować. To bardzo przejmująca historia jedna z 11 opowiedzianych przez jej bohaterki bez patosu, tak po prostu.

Polecam tę książkę absolutnie wszystkim. Oprócz wzruszenia, skłania do refleksji o tym,  co w życiu stanowi prawdziwą wartość, jak ważne są przyjaźnie, miłość  i ludzka solidarność.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak
 Wika Kowalczyk

2,221 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?