Kiedy udać się do poradni dietetycznej?

dieta, odchudzanie

Wizyta u dietetyka sugeruje problem z wagą, najczęściej zbyt dużą ilością zbędnych kilogramów. Rzeczywiście, osoby borykające się z nadwagą i otyłością, często odwiedzają poradnię dietetyczną, ale nie są jej jedynymi pacjentami. Z jakimi problemami pomoże nam uporać się lekarz dietetyk i kiedy powinniśmy się do niego udać?

Dieta przy chorobach i schorzeniach

Prawidłowa dieta pomaga zmniejszać lub niwelować objawy niektórych chorób, takich jak m.in:

  • cukrzyca
  • zaburzenia lipidowe
  • nadciśnienie tętnicze
  • wysoki cholesterol
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i mikroelementów pomaga w walce z chorobami. Ustalenie indywidualnego jadłospisu poprawia stan fizyczny oraz psychiczny, jeśli pacjent widzi, że dieta ma na niego dobry wpływ. Zdrowa dieta niesie wiele pozytywnych skutków, ale nie dla każdego będzie oznaczała to samo, dlatego osoby z alergią lub nietolerancją pokarmową także powinny skorzystać z usług poradni dietetycznej. w celu uzyskania porady odnośnie diety eliminacyjnej.

Konsultacja dietetyczna, wraz ze współpracą z psychologiem lub terapeutą, jest niezbędna w przypadku osób zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia lub anoreksja.

Pomoc w uniknięciu efektu jo-jo

Odchudzanie jest długotrwałym procesem, który nie kończy się kiedy stracimy zbędne kilogramy. Wiele osób dopada tzw. efekt jo-jo polegający na powrocie do starej wagi lub wręcz zwiększenia przyrostu masy ciała do poziomu większego niż przed schudnięciem. Efekt jo-jo spotyka zwykle osoby, które, po osiągnięciu wymarzonej wagi, wracają do starych przyzwyczajeń i nawyków.

Wizyta w poradni dietetycznej pomoże wytrwać w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Regularne spotkania z dietetykiem spełniają funkcję motywującą oraz kontrolującą, a w dodatku są wsparciem psychicznym dla osoby, która walczy o zdrową, smukłą sylwetkę.

Wsparcie dietetyczne przy planowaniu lub prowadzeniu ciąży

Planowanie ciąży lub karmienie dziecka, szczególnie jeśli kobieta jest na diecie eliminacyjnej, może stanowić wyzwanie. Nieocenioną pomocą w takim przypadku jest konsultacja z dietetykiem, który pomoże ułożyć dietę, która zaspokoi zapotrzebowanie na składniki odżywcze matki oraz dziecka i odpowie na najważniejsze pytania:

  • Czego unikać przy karmieniu piersią?
  • Jak i ile jeść będąc w ciąży?
  • Jakie produkty należy ograniczyć?
  • Czy to co jem ma wpływ na zdrowie dziecka?

Wizyta w poradni dietetycznej rozwieje wątpliwości dotyczące odżywiania się kobiety w ciąży oraz zaleceń żywieniowych na każdym etapie rozwoju dziecka.

Pierwsza wizyta

Poradnia dietetyczna to miejsce, w którym uzyskamy fachową poradę z zakresu zdrowego odżywiania oraz prawidłowego planowania posiłków. Żeby pomóc lekarzowi dietetykowi w postawieniu trafnej diagnozy lub opracowaniu planu dietetycznego, który sprawdzi się przy naszych schorzeniach i będzie zgodna preferencjami, na pierwszą wizytę powinniśmy zabrać wyniki wykonywanych badań z okresu ostatniego pół roku oraz dzienniczek żywieniowy, w którym przez kilka dni będziemy zapisywać co jemy. Ułatwi to udzielenie odpowiedzi na pytania dietetyka i pozwoli spojrzeć z boku na naszą dietę.

Czy poza dzienniczkiem i badaniami warto coś jeszcze przygotować? Raczej nie. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i chęć współpracy, które pomogą w osiągnięciu celów dietetycznych.

Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią na Tęczowej https://www.nateczowej.pl/poradnia-dietetyczna-wroclaw/

1,786 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?