Technika decoupage. Proste ozdoby dla każdego

decoupage

Technika decoupage staję się coraz popularniejsza wśród wielu Polaków. Jej istotną zaletą jest to, że jest to metoda ozdabiania rzeczy drewnianych, plastikowych, szklanych, a nawet mebli, która jest dostępna praktycznie dla każdego.

Decoupage

Decoupage polega na przyklejaniu papierowych serwetek na twarde rzeczy, tak aby efekt wyglądał na ręcznie malowane wzory. Wykorzystywać możemy tutaj serwetki czy papier ryżowy. Ozdabiać można dosłownie wszystko. Liczy się jedynie uzyskany efekt, jedyną barierą jest nasza wyobraźnia. Decoupage rozwija się bardzo szybko i stało się jedną z najpopularniejszych gałęzi rękodzielnictwa. Jest to konsekwencja tego, że technika ta jest bardzo prosta, a narzędzia do jej stosowania szeroko dostępne oraz tanie. Najczęściej dekoruje się tutaj elementy wykonane z drewna. Jednak nie ma żadnych ograniczeń, kiedy chodzi o wybór materiału.

Zaopatrzenie

Kiedy już zdecydujemy co chcemy ozdobić, to musimy zaopatrzyć się w farbę akrylową i pomalować nią dany przedmiot. Przykładowe zastosowanie tej techniki wygląda tak. Należy wybrać wzór serwetki, papirusa lub innego elementu,który posłuży do ozdabiania. Jeśli ozdabiamy papierem serwetkowym należy oddzielić poszczególne warstwy i zostawić tylko tą, która ma wzór. Potem wycinamy wybrany motyw i przykładamy do obiektu który chcemy ozdobić. Możemy go przykleić zwykłym klejem, który będzie solidnie całość ze sobą spajał. Potem nakładamy na obiekt kilka warstw lakieru, tak długo aż sama serwetka przestanie być wyczuwalna pod palcami.

W technice decoupage…

Jak zatem widać decoipage jest proste i możliwe do zastosowania nawet dla osób początkujących, które nigdy nie zajmowały się ozdabianiem Ze względu na to, że wszystko jest tutaj bardzo proste do nauczenia się, to stosunkowo łatwo przyjdzie nam osiągnięcie wyższego poziomu zaawansowania, co pozwala wykorzystywać jeszcze lepsze techniki i osiągać dużo korzystniejsze efekty. W technice decoupage najczęściej wykorzystujemy trzy materiały. Serwetki, specjalny papier do decoupage oraz papier ryżowy, który do tej pory kojarzony był głównie gotowaniem w kuchni azjatyckiej. Warto wspomnieć, że z racji na swoje specyficzne cechy w postaci delikatności, nikłości oraz prześwitujących elementów, daje doskonałe efekty już na początku przygody z decoupagiem. Wiele osób korzysta także z gazet, magazynów czy wydruków komputerowych. Można też posługiwać się motywami 3D.

Decoupage poza prostotą ma tę zaletę, że daję nam nieograniczone możliwości. Możemy nie tylko ozdabiać przedmioty w sensie uzyskiwania konkretnych wzorów, ale także na przykład postarzać je robiąc na ich powierzchni imitacje pęknięć czy modelować na wrażenie zastosowania innego materiału niż jest to w rzeczywistości. Wszystko to jest możliwe przy konieczności naprawdę niewielkich inwestycji. Technika decoupage jest bardzo tania. Wszystkie niezbędne produkty i narzędzia możemy kupić oczywiście w specjalistycznych sklepach, ale tak naprawdę większość potrzebnych nam rzeczy każdy z nas znajdzie w swoim własnym domu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Inspirello

224 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?