„Szept wiatru” – trzymająca w napięciu opowieść o igraszkach losu i kaprysach przeznaczenia

szept_wiatru_okladkaDwie kobiety, ze skrajnie odmiennych światów. Jedna z nich to spadkobierczyni ogromnej fortuny, druga to skazana na siedem lat młoda przestępczyni. Ich losy splotą się na zawsze podczas pewnego pechowego rejsu. Powieść „Szept wiatru” już dziś trafi do rąk polskich czytelników.

Rejs do Sydney na pokładzie parowca „Gazela” odbywa osiemdziesięciu jeden pasażerów. Wśród nich dwie młode kobiety. Jedną z nich jest Amelia Divine – zamożna, nieszczęśliwa, a przy tym kapryśna i bardzo zepsuta. Po utracie najbliższej rodziny, która zginęła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zostaje odesłana do nowych opiekunów w Australii. Druga kobieta to Sarah Jones, skazana na siedem lat więzienia za kradzież biżuterii. Za dobre sprawowanie wysłano ją na australijską farmę prowadzoną przez owdowiałego farmera z siedmiorgiem dzieci. Sarah ma tam pracować jako pomoc domowa. Po zderzeniu z rafą koralową parowiec idzie na dno. Z katastrofy wychodzą z życiem tylko Sarah i Amelia. Dryfujące w szalupie ratunkowej kobiety ratuje latarnik. Kiedy już się wydaje, że wszystko skończy się szczęśliwie, w wyniku uderzenia w głowę Amelia traci pamięć. Sarah postanawia wykorzystać niespodziewaną okazję i podaje się za nią. Ma nadzieję, że już nigdy się nie spotkają, a jej życie całkowicie się odmieni – oczywiście na lepsze. Los chce jednak inaczej.

Elizabeth Haran snuje subtelną, ale wciągającą i trzymającą w napięciu opowieść o przewrotności losu i zwykłych ludzkich słabostkach. To pełen dramatyzmu obraz życia dwóch kobiet, które dzieli wszystko – status społeczny, majątek, ambicje – i których losy splatają się w niezwykły sposób w egzotycznych, baśniowych plenerach dalekiej Australii. „Szept wiatru” to mistrzowsko skonstruowana intryga, w której decydująca rolę odgrywają chciwość, nienawiść, miłość i zdrada.

„Sara nie potrzebowała bujnej wyobraźni, aby zrozumieć, iż kolejne dwa lata na wyspie będą dla niej prawdziwym piekłem. Pomyślała o ucieczce, ale już zauważyła wcześniej, że chatę latarnika otaczał zewsząd busz, a odgłosy, jakie z niego dochodziły, były dość przerażające. Poza tym uprzedzono ją, iż miejsce, do którego się udaje, znajduje się w samym środku dziczy. Gdzie zatem miałaby uciec?

W panice zaczęła się zastanawiać, co ma zrobić. Nagle drzwi otworzyły się gwałtownie i do środka wszedł latarnik w towarzystwie farmera. Nowo przybyły przyjrzał się krytycznie leżącej na szezlongu Amelii, a potem przeniósł wzrok na Sarę.

– Czy któraś z was nazywa się Sara Jones? – spytał.

W jednej chwili młoda kobieta postanowiła przybrać tożsamość Amelii. Musiała jednak usunąć prawdziwą pannę Divine z drogi. Na szczęście ta chwilowo straciła pamięć.

– To jest Sara Jones – Wskazała na Amelię.

– A ty? – spytał latarnik podejrzliwie.

– Nazywam się Amelia Divine – odparła Sara. – Oczekują mnie opiekunowie prawni w Kingscote.”
(fragment powieści)

Elizabeth Haran – australijska pisarka pochodzenia afrykańskiego. Jest autorką czternastu powieści obyczajowych, których akcja dzieje się w egzotycznych australijskich plenerach. Jej książki zostały przetłumaczone m.in. na niemiecki, hiszpański, rosyjski i czeski, a w samych Niemczech rozeszły się w ponad półtoramilionowym nakładzie.

„Szept wiatru”, Elizabeth Haran
Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Wydawnictwo: Akurat

1,604 total views, 1 views today