Świat filmu na wyciągnięcie ręki

warsztaty filmowe, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, projekt „PLAN FILMOWY”

Prawie 35 tysięcy zwiedzających, dwie edycje projektu, kilkadziesiąt miesięcy ekspozycji, kilka nominacji do prestiżowych nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja filmowa. WFDiF podsumowuje trzy lata autorskiego projektu „PLAN FILMOWY”  – unikalnej w skali Europy wystawy, która jednocześnie przybliża świat filmu, jak i uczy zrozumienia pracy filmowców. Tylko do końca czerwca na terenie WFDiF oglądać można wystawy „Karbala” oraz „Cichociemni. Spotkania filmowe”, a także skorzystać z szerokiej oferty warsztatów realizowanych przez WFDiF również w wakacje.


 Dzięki projektowi „PLAN FILMOWY”, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych udało się stworzyćpierwszą w Polsce autentyczną przestrzeń pracy filmowców udostępnioną do celów edukacyjnych. Jej twórcy w nowoczesny i interaktywny sposób przybliżają mechanizmy tworzenia produkcji filmowych, dając zwiedzającym możliwość przyjrzenia się z bliska elementom scenografii, metodom konstruowania filmowych kadrów oraz poznania poszczególnych etapów powstawania produkcji.Dzięki profesjonalnemu zapleczu filmowemu Wytwórni oraz współpracy z Twórcami edukacja filmowa, którą proponujemy ma wyjątkowy charakter i lokalizację – w samym środku życia filmowego. Prezentujemy najciekawsze elementy produkcji filmowej skupiając się na budzącej największe zainteresowanie naszych odbiorców- sferze powstawania filmu.mówi Agnieszka Będkowska Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych

Wystawa PLAN FILMOWY złożona jest z elementów scenografii filmowej, która na potrzeby ekspozycji przeniesiona została do studia filmowego, w którym mieści się wystawa. Dzięki temu, zwiedzający natychmiast wkraczają w wykreowany świat filmu, przenoszą się w miejscu i w czasie, a dodatkowo mogą poczuć się jak bohaterowie kinowej fabuł. Opowiadamy o mało znanych szczegółach produkcji filmu – np. pracy imitatora dźwięku, czy sposobach radzenia sobie z różnymi wyzwaniami na planie filmowym. Pokazujemy pracę filmowców bazując na konkretnej produkcji filmowej, by zafascynować zwiedzających światem filmu i opowiedzieć im o tajnikach planu filmowego. – tłumaczy koordynatorka projektu Monika Soroka.

Jednym z pierwszych działań realizowanych przez WFDiF w ramach projektu PLAN FILMOWY, było otwarcie wystawy, prezentującej scenografię z filmu „Miasto 44” Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji  zaowocowała kolejną edycją projektu, opartą na filmie „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, która nadal jest otwarta dla zwiedzających. WFDiF w związku z niesłabnącym zainteresowaniem uczestników oraz dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją autorskiego projektu dotyczącego polskich produkcji fabularnych, postanowiło stworzyć także projekt specjalny, poświęcony tym razem filmowi dokumentalnemu „My CICHOCIEMNI. Głosy żyjących”Pawła Kędzierskiego. W ten sposób powstała filmowa przestrzeń edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, którą oglądać można jeszcze tylko do końca czerwca.

W związku z ogromnym zainteresowaniem projektami edukacyjnymi WFDiF, organizatorzy postanowili uruchomić także działania warsztatowe wokół „Planu Filmowego”, w których od 2014 roku wzięło udział prawie 10 tysięcy osób. W ramach każdego spotkania warsztatowego oprócz wykładu i prezentacji, każdy uczestnik ma okazję spróbować własnych sił w tworzeniu efektu charakteryzacji, storyboardu, makiety scenografii, czy projektu kostiumu filmowego, a także spotkać twórców i teoretyków filmu. Warsztaty przeznaczone są dla osób od 10 roku życia i stanowią idealną rozrywkę zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z różnych dziedzin, związanych zawodowo z branżą filmową i posiadających doświadczenie na polu edukacji. W ekipie filmowej jest miejsce dla ludzi o wielu różnych talentach. Mogą to być umiejętności plastyczne, organizacyjne, manualne i wiele innych. Każdy może odkryć taki talent w sobie i w przyszłości związać swoje życie z pracą w filmie, w czym mogą pomóc właśnie nasze warsztaty. – komentuje Joanna Kacperczyk, edukatorka WFDiF.

Od momentu otwarcia I. edycji projektu PLAN FILMOWY w zwiedzaniu wystaw wzięło udział prawie 35 tysięcy osób. W 2016 roku II edycja wystawy „PLAN FILMOWY” została nominowana do 9 edycji prestiżowych nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja filmowa. Wystawa „PLAN FILMOWY” została także finalistką Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 organizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Twórcy projektu planują już trzecią edycję projektu PLAN FILMOWY, którą w nowej odsłonie zobaczyć będzie można we wrześniu 2017 roku. Temat wystawy pozostaje jeszcze niespodzianką, ale organizatorzy zapewniają, że będzie ona jeszcze bardziej wciągająca.
Uwaga! Udział w warsztatach oraz oglądanie wystaw wymaga wcześniejszego zapisu!
Rezerwacja terminów i informacja o cenach biletów: tel. 22 559 32 06, 22 559 32 28, planfilmowy@wfdif.pl

Więcej informacji na stronie WFDiF:http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa

Projekt „PLAN FILMOWY” realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekt „Cichociemni. Spotkania filmowe” powstał dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

2,821 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?