Ozdoby świąteczne w domu i na wigilijnym stole

oozdoby_świąteczneChociaż za oknem mamy piękną złotą jesień, pozwalającą nam chodzić w lekkich ubraniach i cieszyć się słońcem, już niedługo przyjdzie zima, a wraz z nią święta Bożego Narodzenia. Będziemy więc przystrajać mieszkanie, ubierać choinkę i dekorować wigilijny stół.

 

Tradycja ubierania choinki powstała tysiące lat temu. Ozdoby świąteczne pełniły rolę talizmanów, które miały chronić domostwo przed złymi duchami i zapewnić mieszkańcom zdrowie szczęście oraz dostatek. Nie każdy jednak wie, że używane do dziś ozdoby choinkowe kryją w sobie pewną symbolikę. Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość, lampki są światłem broniącym przed ciemnościami i złem, łańcuchy wzmacniają więzi rodzinne, orzechy zawinięte w sreberka lub pomalowane przynoszą dobrobyt i siłę, jabłka  zapewniają zdrowie i urodę, a gwiazda betlejemska pomaga wrócić bezpiecznie do domu. Dziś wiele osób nie zna tej symboliki i skupia się przede wszystkim na estetyce, która też nie jest bez znaczenia.

Ozdoby świąteczne na choince

Dziś na Boże Narodzenie ubiera się ścięty świerk, jodłę lub sztuczną choinkę. Zwykle wieszamy na niej szklane błyszczące bombki, łańcuchy i elektryczne lampki, ale nie brakuje także tradycyjnych elementów, jak orzechy, jabłka czy słodycze. Dziś w sklepach kupić można pięknie wykonane sztuczne czerwone jabłuszka, przeznaczone właśnie do wieszania na choinkę. Coraz popularniejsze są też drewniane ozdoby choinkowe, przedstawiające ludziki.

Dzisiaj bardzo ważnym elementem ozdób świątecznych jest kolorystyka. Ze świętami kojarzą się przede wszystkim konkretne barwy, takie jak zieleń, czerwień, granat, złoto, srebro i śnieżna biel i to właśnie w takich kolorach jest większość ozdób choinkowych. Jednak coraz częściej możemy zauważyć, że do gamy tej dołączają również inne barwy, takie jak fiolety, brązy czy pomarańcze. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne ozdoby, takie jak szyszki, suszone plastry pomarańczy czy laski cynamonu. Spotykamy je w artystycznych gotowych wieńcach i stroikach, jak i w roli samodzielnych ozdób do powieszenia na choince.

 

Ozdabianie domu i mieszkania

W latach 90. dotarł do Polski z zachodu zwyczaj ozdabiania domów i mieszkań. Wtedy przestano ograniczać się jedynie do choinek i skromnych stroików. Zaczęto wieszać na drzwiach świąteczne wieńce, ozdabiać lampkami balkony mieszkań, a nawet całe domki jednorodzinne. Uznanie zyskały sobie też zielone girlandy, które można rozwiesić na ścianach i meblach oraz znane z kominków w amerykańskich filmach skarpety na prezenty.

W oknach coraz częściej wieszamy świecące kuliste lub gwiaździste ozdoby, na szybach przyklejamy świąteczne witrażyki, a na parapetach wewnętrznych stawiamy elektryczne świeczniki adwentowe. Popularnymi od kilku lat motywami świątecznymi, jakie spotkać można w wielu domach, są rozśpiewane aniołki, bałwanki w szaliczkach, wesołe renifery i przybyłe ze Skandynawii brodate skrzaty. Najczęściej mają formę płaskorzeźb, które możemy powiesić lub stojących i siedzących figurek, które dobrze czują się na półkach i parapetach. Oczywiście nie może też zabraknąć samego świętego Mikołaja.

 

Ozdoby świąteczne na wigilijnym stole

Dziś coraz więcej osób przykłada większa wagę do ozdabiania wigilijnego stołu, będącego jednym z ozdobtnajważniejszych elementów Bożego Narodzenia, gdyż to właśnie przy nim zasiada cała rodzina, by spędzić razem większość wieczoru.

Na tradycyjny wigilijny stół najczęściej kładzie się na stole śnieżnobiały obrus, pod którym znajdują się zielone gałązki igliwia i sianko, a nawet czerwone wstążeczki. Niektórzy umieszczają tam również kilka banknotów, mających zapewnić domostwu dostatek w nadchodzącym roku. Zgodnie z tradycją, na stole znajdować się powinno 12 potraw i jedno wolne miejsce dla zbłądzonego gościa, a przy każdym talerzu znajdziemy opłatek.

Nowoczesny stół wigilijny może znacznie różnić się od dawnego. Obrus może być biały, ale dopuszczalne są odstępstwa. Coraz częściej spotyka się obrusy całe zielone, czerwone, niebieskie lub złote. W sklepach można też kupić obrusy ze świątecznym zdobieniem. Na stole poza zastawą i potrawami pojawiają się ozdoby świąteczne, takie jak stroiki ze świeczkami, świeczniki, serwetniki z serwetkami w świąteczne wzory, figurki o świątecznych charakterze. Ciekawym motywem mogą być także rozrzucone po stole szyszki, orzechy, suszone owoce jarzębiny.

Jeśli nie chcemy trzymać się tradycyjnej świątecznej kolorystyki, powinniśmy otworzyć się na nowe trendy. Dziś bardzo modnym kolorem, który wkradł się do różnych dziedzin, w tym właśnie do świata ozdób świątecznych jest fiolet. Dekoracja wigilijnego stołu, łącząca fiolet z szarościami i beżami może stworzyć bardzo ciekawy klimat.

Popularne jest ostatnio również połączenie koloru pomarańczowego z brązowym i często czerwonym, które pozwala stworzyć ciepłą i przytulną aranżację, zwłaszcza, jeśli pojawią się w niej orzechy, szyszki, laski cynamonu jarzębina i suszone plastry mandarynek i pomarańczy. Elementy te bez problemu kupimy w sklepach.

 

Duży wybór rozwiązań dla każdego

W sklepach (na przykład online na http://www.leroymerlin.pl/dekoracja-wnetrz/dekoracje-swiateczne/ozdoby-swiateczne,a1259.html) znajdziemy ogromny wybór ozdób świątecznych w różnych zestawieniach kolorystycznych i w różnych stylach. Musimy się im tylko przyjrzeć i zastanowić, które spodobają się nam na tyle, że zechcemy zaprosić je do własnego domu, by cieszyły nasze oko podczas świąt.

 

 

 

3,139 total views, 1 views today

One thought on “Ozdoby świąteczne w domu i na wigilijnym stole

  1. Mnie bardzo podobają się dekorcje z wykorzystaniem poinsecji. Gwiazda Betlejemska jest naprwdę piękna sama w sobie, ale jeśli się nią umiejętnie udekoruje, to efekty bywają powalające.

Dodaj komentarz

Why ask?