Metody korekcji astygmatyzmu

astygmatyzm

Jeszcze niedawno astygmatycy byli skazani na noszenie okularów do końca życia. Dzisiaj istnieje wiele metod korekcji i leczenia tej wady, zarówno inwazyjnych, jak i zupełnie nieinwazyjnych, a ułatwiających życie. Soczewki toryczne są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Trzy słowa o astygmatyzmie…

Astygmatyzm, inaczej nazywany jest zespołem niezbornego oka. W praktyce oznacza to kłopoty z widzeniem detali, rozmazane kontury kształtów, brak możliwości zobaczenia prostopadłego ułożenia przedmiotów itd. Związane jest to z kształtem rogówki, która u osób chorujących na astygmatyzm ma kształt elipsy, a nie, jak u ludzi zdrowych – kuli. Przez to wpadające do oka światło odbija się w kilku miejscach, a nie tylko w jednym – siatkówce.

Pomoc na astygmatyzm – soczewki, okulary, terapia laserowa

Soczewki toryczne

Współcześnie jest wiele metod korekcji pomagających leczyć astygmatyzm. Soczewki kupowane w salonach optycznych (np. Vision Express) lub aptekach są jednak najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że dają pełnię wygody i komfortu życia, umożliwiają realizowanie hobby i pasji, w tym uprawianie każdego sportu, poza tym gwarantują wyraźne, ostre widzenie – obraz nie rozmywa się, rozmiar kształtów jest zgodny z rzeczywistym itd. (w przeciwieństwie do okularów). Poza tym soczewki stanowią nieinwazyjne rozwiązanie, które zapewnia całkowitą poprawę widzenia. Dodatkowo materiał wykonania soczewek torycznych jest dużo bardziej gazoprzepuszczalny niż innych modeli soczewek, co zapewnia całkowity komfort dla oczu. Soczewki toryczne, to m.in..: iWear Air Astigmatism i Oxygen Astigmatism, Proclear Toric, Air Optix for Astigmatism, Acuvue Advance for Astigmatism.

Okulary

Okulary są najstarszą metodą korekcji astygmatyzmu, na którą nadal wielu ludzi się decyduje, często ze względów estetycznych. Jednak podczas uprawiania sportu astygmatycy sięgają po soczewki.

Terapia laserowa

Podczas wizyty u okulisty, gdy zdiagnozowany zostanie astygmatyzm, lekarz określi stopień i kierunek wady wzroku. Ta informacja może stanowić argument do skierowania pacjenta na operację. O tym, czy zabieg można wykonać, decyduje lekarz, jednak nawet jeśli sam tego nie zaproponuje, możemy upewnić się sami, czy nasza wada nas kwalifikuje do operacji. Pamiętajmy jednak, że to poważny i inwazyjny zabieg, który nie daje gwarancji zupełnego wyleczenia. Zadaniem operacji jest zmiana kształtu rogówki, aby był jak najbliższy kuli, co może zmniejszyć wadę. Niestety takie zabiegi nie zawsze są skuteczne, a efekty mogą być nietrwałe. Minusem mogą okazać się też koszty, taka operacja przeważnie nie jest refundowana i bardzo dużo kosztuje.

1,910 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?