Jabłko – nie tylko witaminy

jabłoń

Jabłka są najczęściej uprawianymi oraz najchętniej jadanymi owocami na świecie. O powszechnym uprawianiu jabłoni w Polsce pisał Mikołaj Rej z Nagłowic. Jabłka dojrzewają od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Jest wiele odmian tego owocu – jabłka różnią się wielkością, kształtem, smakiem, zapachem i…zastosowaniem.
Jabłka deserowe zazwyczaj jada się na surowo – są twarde, słodkie i soczyste. Wolno się rozgotowują. Jabłka uniwersalne stołowe je się na surowo, dodaje do potraw, jak i przetwarza.

Jabłka są bardzo smaczne i bardzo zdrowe, o dobroczynnym wpływie na urodę nie wspominając.

Obecność potasu wzmacnia układ immunologiczny, wspomaga pracę serca oraz układu nerwowego. Krzem zwany pierwiastkiem urody, wpływa pozytywnie na kondycję włosów i paznokci.

Jabłka to bogactwo przeciwutleniaczy – antyoksydanty przedłużają życie komórek organizmu, a tym samym całego ciała. W owocu ponadto znajdziemy witaminy A, E, C, B, P. Jabłko jest także źródłem błonnika – rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, które regulują poziom cholesterolu w organizmie (najwięcej znajduje się w skórce i gniazdach nasiennych). Błonnik po spożyciu wiąże się z wodą i pęcznieje, efektem jest uczucie sytości. Dzięki temu jabłka uważane są za sprzymierzeńca odchudzania. Błonnik rozpuszczalny w wodzie (pektyna jabłkowa) usuwa resztki pokarmu oraz zalegające w jelitach produkty przemiany materii. Charakteryzuje się zdolnością wiązania metali ciężkich, toksyn, jak i wolnych rodników a następnie wydalania ich z organizmu. Pektyny usprawniają perystaltykę jelit i odbudowują florę bakteryjną jelita grubego.

Herbatka ze skórek ma właściwości dezynfekujące oraz likwidujące stany zapalne jamy ustnej. Z jabłek można otrzymać ocet jabłkowy – naturalny lek pobudzający trawienie i poprawiający metabolizm węglowodanów oraz tłuszczów.

Pomimo kwaśnego smaku, jabłka działają na organizm odkwaszająco. Zawierają bowiem zasadowe sole mineralne z potasem i żelazem. Ponadto owoce te:

  • zmniejszają bóle reumatyczne
  • obniżają ciśnienie
  • poprawiają przemianę materii
  • przeciwdziałają nowotworom
  • zwalczają przeziębienia oraz infekcje dróg oddechowych
  • zmniejszają napięcie psychiczne

Zawarte w jabłku przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, wpływając tym samym na opóźnienie procesów starzenia się. Witamina C oraz kwercetyna wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się „pajączków”. Kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy) stosowane zewnętrznie działają złuszczająco, lekko rozjaśniająco i rozświetlająco na skórę.

Przepis na maseczkę jogurtowo – jabłkową o działaniu złuszczającym i nawilżającym.

Składniki:

  • łyżka startego jabłka
  • łyżka jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

Zmieszać starte jabłko z jogurtem. Papkę nałożyć na twarz oraz szyję. Zmyć po 20 minutach.

 

Ciekawostki:

– odkryto, że kwas ursolowy (substancja zawarta w skórce jabłka) może pomóc w zachowaniu smukłej sylwetki. Doświadczenia wykazały, że ów kwas powoduje wzmocnienie mięśni o 15% i jednocześnie przyczynia się do zredukowania tkanki tłuszczowej nawet o połowę.

– jabłka wydzielają etylen, który reguluje wzrost (jeżeli położymy je obok zielonych pomidorów, wpłyną, że szybciej dojrzeją).

 

Katarzyna Janina Redmerska

1,654 total views, 2 views today

Dodaj komentarz

Why ask?