Fizjoterapia, dlaczego jest tak ważna?

fizjoterapia

Większość z nas nie ma na co dzień styczności z fizjoterapeutami. Najczęściej, jeśli kojarzymy ten zawód, to łączymy fizjoterapie z osobami starszymi lub poszkodowanymi w wypadkach. Jednak pomoc fizjoterapeuty może być potrzebna każdemu z nas.

Fizjoterapia szczególnie nam się przydaje, kiedy mówimy o osobach aktywnych fizycznie czy wręcz uprawiających zawodowo sport. W ich przypadku o kontuzje nie jest trudno, a z każdą z nich związana jest właśnie fizjoterapia. Korzyść z wizyty u fizjoterapeuty odniosą też osoby znajdujące się na krańcowo przeciwnym biegunie. To ci z nas, którzy nie ruszają się praktycznie w ogóle i prowadzą szeroko rozumiany siedzący tryb życia, czy też ich praca polega na korzystaniu z komputera. Dla takich właśnie osób, wizyty w gabinetach fizjoterapeutycznych są jak najbardziej wskazane. Chodzi w dużej mierze o to, aby mięśnie pozostawały w pełnej sprawności, mimo braku czasu na regularny ruch. Kolejnym klientem gabinetów są dzieci. Czasem jest tak, że z przyczyn zupełnie niezależnych małemu dziecku potrzebna jest fizjoterapia. Są to bardzo rzadkie przypadki, ale w żaden sposób nie powinniśmy o nich zapominać.

Reaktywność organizmu

Sama fizjoterapia to stosowanie neutralnych metod leczniczych, które wykorzystują zjawisko reaktywności organizmu ludzkiego na różnego rodzaju bodźce. Stosuje się tutaj ćwiczenia fizyczne, bierny ruch oraz czasami stymulację elektryczną czy bodźce termiczne. Wszystko podporządkowane jest przywróceniu komfortu życia pacjentowi oraz powrót do maksymalnej sprawności fizycznej. Na przykład w przypadku sportowca jest to przywrócenie do sprawności fizycznej, jaka występowała u niego przed kontuzją.

Metoda galwanizacji

Sama fizjoterapia dzieli się na trzy podstawowe działy czy też jak kto woli dziedziny. Jest to kinezyterapia fizykoterapia oraz masaż leczniczy. Kinezyterapia bazuje na wiedzy wykorzystującej ruch w postaci środka leczniczego. Najczęściej stosuje się ją w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu, ale sprawdza się ona także w chorobach psychosomatycznych oraz neurologicznych. Tutaj celem zabiegów jest przywrócenie funkcji ruchowych, które są w danej chwili niedostępne dla pacjenta z powodu schorzenia. Kinezyterapia ma także na celu wyeliminowanie bólu. Z kolei fizykoterapia wykorzystuje do leczenia czynniki występujące naturalnie w przyrodzie. Bardzo często stosuje się tutaj metodę galwanizacji. Chodzi tutaj o wykorzystanie prądu stałego, który zmienia pobudliwość tkanek nerwowych i mięśniowych, wywołując efekt znieczulający i przeciwbólowy. Często wykorzystuje się także elektrostymulacje. Ostatecznie masaż ma na celu pobudzenie tkanek, poprzez mechaniczne uciskanie ich w taki sposób, aby wołać pożądany odczyn. W zależności od potrzeb i możliwości pacjenta wykonuje się masaż sportowy, limfatyczny, segmentarny, klasyczny oraz kosmetyczny. Aby jednak masaż odniósł pożądany przez nas skutek, mięśnie pacjenta powinny być odpowiednio rozluźnione. W innym przypadku możemy nawet skrzywdzić osobę, której mieliśmy pomóc. Jak widać zatem fizjoterapia, ma szerokie zastosowanie i może także my będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl

2,245 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?