Dzika róża dla urody

Dzika róża (Rosa canina) znana jest ze swoich leczniczych właściwości od setek lat. Głównie wykorzystywana była do produkcji pachnideł, które robiono z jej płatków.

Owoce dzikiej róży to bogate źródło witamin m.in.: C,P,B1,B2, E. Zawierają również karoten, magnez, fosfor, żelazo, ryboflawinę, garbniki.

Dzika róża ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, chętnie wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Jej dobroczynne działanie doceni zarówno cera sucha, wrażliwa, zniszczona, dojrzała jak i naczynkowa.

Również osoby dotknięte problemem cery trądzikowej powinny jak najbardziej stosować kosmetyki wyprodukowane na bazie owoców dzikiej róży. Znajdujące się w owocach hydrokwasy mają właściwości złuszczające. Poprawiają stan skóry, zapobiegając pogrubieniu warstwy rogowej naskórka i tworzeniu się zaskórników.

Zawarty w owocach karoten i powstająca z niego witamina A wraz ze znajdującą się w nich witaminą C – przyczynia się do rozjaśnienia skóry, wyrównuje i ożywia jej koloryt, jak i zmniejsza ryzyko wystąpienia plam pigmentacyjnych.

Warto nadmienić, że witamina C chroni przed wolnymi rodnikami, jak i wygładza drobne zmarszczki.

Kompleks witamin z grupy B, w którą bogata jest roślina – zmniejsza szorstkość cery.

Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych i witaminy E, które znajdują się w owocach dzikiej róży – skóra regeneruje się, poprawia się jej gładkość, elastyczność, jest dobrze odżywiona.

Nie tylko owoce dzikiej róży bogate są w właściwości pielęgnacyjne, również posiada je olejek, który otrzymuje się z róża_owocepłatków.

Olejek różany jest nie tylko bazą zapachową perfum, ale również składnikiem mleczek, kremów i maseczek nawilżających. Ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne. Dla tych z nas, które przesadziły z kąpielą słoneczną, olejek będzie wybawieniem – łagodząc skutki podrażnienia skóry.

A oto jeszcze kilka przykładów „magicznego” działania olejku różanego:

  • pobudza produkcję kolagenu dzięki czemu działa przeciwzmarszczkowo
  • wzmacnia i odżywia włosy
  • redukuje blizny, rozstępy
  • normalizuje pracę gruczołów potowych i łojowych

Olejek różany wykorzystywany jest również w aromaterapii – ma działanie relaksujące i odprężające.

Dzika róża (owoc), znajduje także zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Jej spożycie zaleca się osobom, które mają słabe naczynia krwionośne, skłonność do pajączków i siniaków.

Ciekawostki:

  • odkrywcą olejku z dzikiej róży, który jako pierwszy wydestylował olejek eteryczny z płatków – był żyjący w X w. arabski uczony i lekarz
  •  kosmetyki wyprodukowane na bazie kwiatów z dzikiej róży należą do kosztownych, wszystko za sprawą dużej ilości płatków, jaką trzeba zużyć aby otrzymać olejek

Z uwagi na wyjątkowe właściwości tej rośliny, warto po nią sięgnąć.
Kasia_gazeta

 

Katarzyna Janina Redmerska – dziennikarka, felietonistka, pisarka. Związana m.in.: z „Gazetą Prowincjonalną Ziemi Kłodzkiej BRAMA”, „Nieznanym Światem”, „Libertasem”.

2,070 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?