Jak dobrać perfumy dla najbliższej osoby?

perfumy

Zachwycając się zapachem perfum zamkniętym w ozdobnym flakoniku nie zdajemy sobie sprawy jak żmudny jest proces ich powstawania. Wiedza o perfumach przydaje się przy ich doborze. 

Z czego właściwie składają się perfumy?

Perfumy składają się z mieszaniny związków zapachowych, są to ekstrakty roślinne do nich dodawany jest środek konserwujący np. alkohol ziemniaczany w dobrych perfumach pszenny,  z powodu mało wyczuwalnego  zapachu alkoholowego. Aby utrwalić, wzmocnić zapach dodany jest utrwalacz, który zapobiega też rozwarstwieniu pachnidła. Wyróżniamy utrwalacze naturalne i syntetyczne te naturalne jak  piżmo,  ambra nie podrażniają skóry w przeciwieństwie do syntetycznych.

Następnie mieszaniny są rozcieńczane zazwyczaj etanolem potem filtrowane. Ważne jest leżakowanie długość leżakowania wpływa na trwałość i intensywność zapachów. Potem perfumy są barwione  i rozlewane do flakonów.

W zależności od ilości rozpuszczalnika rozróżniamy:

  • wodę odświeżającą do 3% zaperfumowania
  • wodę kolońską do 8% zaperfumowania
  • wodę toaletową do 15 % zaperfumowania
  • perfumy 20-43% zaperfumowania
  • olejki zapachowe 44-60% zaperfumowania

Tworzenie perfum jest sztuką, tworzą je perfumiarze w branży zwane „nosami” są to ludzie o niezwykłej wyobraźni zapachowej i zdolności zapamiętywania większej ilości woni.

Architektura perfum to kompozycje zapachowe składające się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset składników zapachowych.  Składniki te podzielono na  tzw. akordy zapachowe.

Akordy zapachowe

Akord wysoki – nuta głowy związki najbardziej lotne, mają intensywny zapach zazwyczaj cytrusowy, owocowy lub ziołowy. Akord ten jest wyczuwalny do 5 min zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Doskonale wiedza o tym twórcy perfum gdyż ta nuta przyciąga klientów.

Akord średni – nuta serca pojawia się po około 10 min  związki zapachowe o średniej lotności i zwykle dość małej intensywności zapachu kwiatowego i korzennego.

 Akord bazowy – nuta bazy pojawia się po około 20 mim związki zapachowe takie jak piżmo, ambra, zapachy korzenne, leśne żywice odpowiadają za wzmocnienie i trwałość zapachu. Nuta bazy może być wyczuwalna nawet po kilku dniach od użycia.

Zapachy dla ułatwienia zostały pogrupowane na kategorie, które wynikają z kompozycji użytych składników .

Kategorie zapachów

Cytrusowe – Podstawowymi składnikami perfum należących do tej kategorii to zapachy owoce cytrusowe: bergamota, cytryna, limonka, pomarańcza, neroli (kwiat pomarańczy gorzkiej). Kategoria cytrusowa to w większości zapachy unisex i sportowe.

Kwiatowe – kategoria bardzo kobieca. Najczęstsze zapachy  w tej kategorii to róża, jaśmin, konwalia, irys, ylang-ylang. Bywają kompozycje oparte na jednym zapachu bądź łączone w bukiet.

Szyprowe (Chypre) – kompozycja cytrusowo-drzewna. Do podstawowych składników należą mech dębowy, paczula, wetiwer, sandał, cytrusy najczęściej bergamota oraz przyprawy często kolendra i kwiaty zazwyczaj irys.

Drzewne – zapachy męskie i unisex. Najczęściej wykorzystywane w  kompozycjach to: sandał, wetiwer, paczula, cedr, drzewo różane dodatkowo: cytrusy (często bergamota) oraz przyprawy  kolendra, goździk, gałka muszkatołowa.

Orientalne – kategoria perfum zmysłowych, egzotycznych. Charakterystykę zapachu nadaje wanilia. Nuta bazy to ambra, piżmo, cyweta, kastoreum z przypraw goździk, cynamon, olejki drzewne sandał i nuty kwiatowe jaśmin z niewielkim dodatkiem cytrusów. Perfumy bardzo trwałe.

Paprociowe (Fougère) – głównymi składnikami perfum paprociowych są: bób tonka lub syntetyczna kumaryna, lawenda, wetiwer, mech dębowy i paczula, do których dodane są kwiaty, lawenda, geranium, labdanum i żywice. Zdecydowanie zapachy męskie i unisex.

Zielone (Ziołowe) – zapachy męskich i unisex. Nuty ziołowe rozmaryn, lawenda, mięta pieprzowa, szałwia muszkatołowa z niewielkim dodatkiem cytrusów cytryna, kwiatów, nuta drzewna wetiwer.

Tytoniowo-skórzane – zapachy ciepłe, korzenne o wyraźnym aromacie zwierzęcym. Skórzany  akord otrzymuje się  z żywicy benzoesowej, wanilia, cedr, cywet i tytoń. Perfumy niszowe.

Aldehydowe – najmłodsza kategoria. Chanel No 5 to kategoria aldehydowa.

 

1,636 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?