O czym trzeba pamiętać, planując ogródek na tarasie?

Położenie tarasu

Decydując się na stworzenie ogrodu na tarasie, należy przed wszystkim wziąć pod uwagę jego położenie względem stron świata oraz otoczenie. Do tych wyznaczników trzeba dostosowywać rośliny, które chce się posiadać na werandzie.
Zakładając, że nasz taras wychodzi na południe i charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem oraz osłonięciem od wiatru, warto zadbać o to, aby posadzić na nim rośliny, które preferują ciepło oraz takie, którym nie przeszkadza słońce. Ilość promieni można modyfikować przez zastosowanie różnego rodzaju pergoli oraz daszków, które pomogą utrzymać przyjemny światłocień.

Jakie kwiaty wybrać?

Na tarasie sprawdzą się różnego rodzaju rośliny. Ważne natomiast, aby dobierać je, mając na uwadze położenie przestrzeni – w przypadku dużego nasłonecznienia zdecydować się na światłolubne, a do miejsc zacienionych preferujące stanowiska zacienione.
Świetnie na werandzie sprawdzają się wszelkiego rodzaju bujnie kwitnące kwiaty – pelargonie, surfinie czy petunie, które nadadzą otoczeniu pięknego kolorytu, lub rośliny o szczególnie dekoracyjnych liściach takie jak bluszcze, winobluszcze lub funkie. Do tarasów urządzonych w stylu romantycznym fantastycznie dopasują się hortensje, a klasyczne przestrzenie będą wspaniale dopełniane przez urok róż i iglaków (źródło: http://www.wymarzonyogrod.pl/tarasy-balkony/kwiaty-i-rosliny-balkonowe-i-tarasowe/taras-pelen-roslin-jak-urzadzic-ogrod-na-tarasie,41_1541.html).
Posiadając małe dzieci lub zwierzęta, warto unikać roślin, które mają właściwości trujące. Z pewnością nie jest dobrym pomysłem sadzenie w zasięgu małych rączek na przykład bielunia.

Jak pielęgnować rośliny na tarasie?

Rośliny posadzone na werandzie wymagają sporo pracy ze względu na fakt, iż przeważnie posadzone są w donicach i skrzyniach, co wymusza ich przesadzanie co kilka lat w celu dostarczenia nowej i żyznej gleby oraz często większej doniczki. Kwiaty jednoroczne trzeba wysadzać co roku do nowej ziemi – to zagwarantuje ich optymalny i bujny rozwój.
– Latem rośliny przebywające na tarasie wymagają szczególnej opieki – dotyczy to przede wszystkim codziennego podlewania, które jest niezbędne z powodu wysokiego parowania wody oraz zwiększonego zapotrzebowania na nią roślin w tym okresie. Chcąc bylinom i innym wieloletnim przedstawicielom flory zapewnić optymalny rozwój, należy także zadbać o systematyczne ich nawożenie – sugeruje Piotr Olech ekspert firmy Sumin specjalizującej się m.in. w sprzedaży szerokiej palety nawozów do kwiatów.

2,023 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?