Bób – nie tylko smaczna przekąska

bób

Na przełomie czerwca i lipca możemy delektować się pysznym bobem – jest to jedno z najdłużej uprawianych warzyw na świecie. Tę strączkową roślinę doceniali już starożytni mieszkańcy Grecji i Rzymu.

Bób jest nie tylko bardzo smaczny, ale również bardzo zdrowy – dietetycy zalecają włączenie tego warzywa do diety ze względu na dużą zawartość biała a niewielką ilość tłuszczu (13 g białka w objętości szklanki i tylko 1 gram tłuszczu).

Spożywanie bobu pomaga pozbyć się z organizmu tłuszczu, który osadza się na tętnicach, a także utrzymać cholesterol na niskim poziomie. Ponadto może uchronić przed nowotworem piersi – zawiera substancje roślinne izoflawony (genisteina, daidzeina), które wykazują właściwości ochronne dla żeńskich gruczołów mlekowych.

Roślina jest bogatym źródłem choliny, której jedzenie może pomóc w zachowaniu lepszej pamięci u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Warzywo obfituje w takie cenne składniki jak:

  • wapń
  • żelazo
  • magnez
  • fosfor

Bób to również witamy z grupy B, witamina K, tiamina, ryboflawina oraz korzystne dla naszego organizmu foliany (zjadając 100 g bobu zaspokoimy dzienne zapotrzebowanie organizmu na te związki niemal w połowie).

Jedna porcja bobu przy zawartości 9 g błonnika, zaspokaja prawie 1/3 dziennej zalecanej dawki (25 – 35 g) tego składnika. Błonnik nie tylko daje uczucie sytości, także ułatwia pracę jelit oraz obniża ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Warzywo to ponadto wzmacnia kości, mięśnie, jest także cenne ze względu na walory dietetyczne (polecane w dolegliwościach wątroby i nerek).

Ważne! Bób nie jest zalecany osobom, które mają na niego alergię bądź cierpią na artretyzm – spożywanie tego warzywa może u nich powodować problemy gastryczne, a nawet skutkować powstawaniem kamieni w nerkach.

Spożywanie bobu przyniesie korzyści również urodzie – poprawia kondycję skóry oraz zębów.

Ciekawostki:

– wśród niektórych społeczności bób był traktowany jako afrodyzjak wspomagający pożądanie seksualne.

– w starożytnym Egipcie bób podawano do jedzenia tylko niewolnikom (roślina była uznawana, jako piętno śmierci – kapłanom nie wolno      było spożywać bobu i innych strączkowych).

 

Katarzyna Janina Redmerska

2,178 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?