Aromaterapia bez tajemnic

lawenda

Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej – wykorzystuje się w niej właściwości lecznicze olejków eterycznych.

Termin „aromaterapia” wymyślił francuski chemik Rene – Maurice Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych. W 1920 roku mocno poparzył sobie dłoń podczas przeprowadzania jednego z doświadczeń. Odruchowo włożył poparzoną dłoń do naczynia, w którym znajdował się olejek lawendowy. Jakież było zdziwienie naukowca, gdy po paru chwilach ból dłoni minął. Gatefosse zauważył również, że rana na dłoni jest wyjątkowo mała jak na takie poparzenie, jak i proces gojenia przebiega bardzo szybko.

Francuski chemik jest autorem książki „Aromaterapia”, w której opisał właściwości badanych przez siebie olejków eterycznych. Gatefosse znacząco przyczynił się do rozpropagowania aromaterapii we współczesnym świecie.

„Leczenie” aromaterapią polega na wprowadzeniu do organizmu czynnie biologicznych substancji zapachowych z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego.

Klasyczna aromaterapia polega na stosowaniu roślinnych olejków eterycznych w powietrzu – masażu – kąpieli.

Olejki eteryczne są mocno stężonymi substancjami, które otrzymuje się z całych roślin, bądź też ich poszczególnych partii – w wyniku destylacji, poprzez ekstrakcję za pomocą rozpuszczalników organicznych, jak i przez tłoczenie na zimno.

Właściwości olejków eterycznych są ogromne, od pobudzających poprzez relaksujące, na afrodyzjakach skończywszy.

Każdy olejek składa się co najmniej z kilkuset składników, które tworzą współgrającą ze sobą mieszankę stworzoną przez samą naturę.

Bardzo ważne jest w aromaterapii pochodzenie olejku. Pewność, że jest on w pełni naturalny, nie poddawany procesom standaryzacji, a także, że nie jest nierektyfikowany i niefałszowany. Wtedy tylko terapia przynosi efekty i jest bezpieczna – mówi aromaterapeutka Alicja Moszyńska, członek Stowarzyszenia Radiestezji i Bioterapii „Biorad” we Wrocławiu.

 

Najbardziej popularne olejki to:

  •  lawendowy
  •  różany
  • pomarańczowy
  •  sosnowy

 

Olejki pomagają w różnych dolegliwościach m.in.: 

  •  jaśmin (odpręża)
  •  eukaliptus (łagodzi bóle mięśni)
  • róża (łagodzi dolegliwości menstruacyjne)

 

Stosowanie olejków eterycznych pobudza układ odpornościowy, krążenie, działa przeciwbólowo. Należy jednak pamiętać, iż nie każdy może poddać się takiej „zapachowej” terapii. Aromaterapia jest niewskazana dla alergików, kobiet w ciąży, a także małych dzieci – wyjaśnia Alicja Moszyńska.

Aromaterapeutka, która wiedzę na temat olejków eterycznych zgłębiała m.in. w Indiach, zdradza jaki wpływ poszczególne olejki mają na urodę.

Olejek różany – rozjaśnia skórę, zmniejsza ryzyko pojawienia się pajączków, wzmacnia paznokcie oraz włosy.

Olejek drzewa herbacianego – ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Działa także łagodzącą i przeciwzapalnie. Polecany jest do cery tłustej, trądzikowej, skłonnej do wyprysków.

Olejek cyprysowy – jest skuteczny w walce z cellulitem.

Należy pamiętać, aby korzystając z aromaterapii nie przekraczać zalecanych dawek olejków eterycznych. Nie należy również stosować olejków bez rozcieńczenia. 

 

Ciekawostki:

– arabski uczony Avicenna (980 – 1037 n.e.) skonstruował urządzenie za pomocą, którego wydestylował pierwszy olejek eteryczny.

– w czasach wielkich epidemii nie chorowali tzw.: „rękawicznicy”. Wszystko za sprawą zwyczaju panującego w średniowieczu, aby mocno perfumować skórzane rękawiczki.

 

Katarzyna Janina Redmerska

 

 

1,607 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?