Wiosenne prace na kwiatowych rabatach

wiosna

Wiosna to dla ogrodników wyczekiwany czas. Budzący się do życia ogród wymaga bowiem pielęgnacji po zimie. Na kwiatowych rabatach zaczynają pojawiać się już pierwsze kwiaty, najczęściej cebulowe. Jakie wiosenne prace należy wykonać na rabatach?

Osłony zimowe

Pierwszą czynnością, jaką po zimie należy wykonać, jest zdjęcie wszelkich osłon z roślin. Wiele gatunków kwiatów czy krzewów przykrywa się już późną jesienią przed nadejściem większych mrozów, gdyż są one niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Jednak z odkrywaniem roślin należy być ostrożnym. Marzec i kwiecień to bowiem zdradliwe miesiące, które mogą zaskoczyć śniegiem czy mrozem. W marcu można powoli ściągać osłony zimowe z takich krzewów, jak hortensja ogrodowa czy budleja. Jednak trzeba cały czas monitorować prognozę pogody i w przypadku, gdy zapowiadane są duże przymrozki, lepiej znów okryć te rośliny, szczególnie na noc. Można także w tym okresie rozsypywać kopczyki usypane z kory, które miały chronić korzenie róż. Warto ściągnąć również igliwie czy inne okrycie, które chroniło wrzosy w okresie zimowym.

Uzupełnianie ściółki

Rabaty bardzo często wysypane są kora, zrębkami czy kamieniami. Czasami po zimie można zaobserwować braki, które wyglądają dość nieestetycznie. Rabaty warto posprzątać najpierw z liści, które opadły jesienią na kwiaty, a następnie uzupełnić brakującą korę czy kamienie. Takie zabieg sprawi, że wzrost chwastów zostanie zahamowany już na samym początku, co pozwoli uniknąć ciągłego plewienia i wyrywania roślin niepożądanych.

Przycinanie bylin

Przełom marca i kwietnia to idealny okres na wiosenne cięcie wielu kwiatów, które rosną na rabatach. Lawenda wymaga dość intensywnego cięcia, jednak należy poczekać z nim do początku kwietnia. W marcu można przycinać hortensję bukietową. Kwitnie ona bowiem na pędach tegorocznych, dlatego, aby mogła zakwitnąć, konieczne będzie jej przycięcie. Trawy rosnące na rabatach również wymagają cięcia. Najlepiej przeprowadzić je już na początku marca. Warto sprawdzić także stan bylin, takich jak funkie czy liliowce, które mogą przebijać się w marcu spod warstwy kory. W tym przypadku należy delikatnie rozsunąć kopczyki i umożliwić roślin rozpoczęcie wzrostu.

Sadzenie roślin jednorocznych

W kwietniu można zakupić już najróżniejsze rodzaje bratków czy stokrotek. Wiele osób traktuje te rośliny jako gatunki dwuletnie, jednak to w pierwszym roku od posadzenia kwitną najintensywniej. Początek kwietnia to idealny czas na sadzenie bratków, prymulek czy stokrotek. Kwiaty te są bowiem dość odporne na wiosenne przymrozki, dlatego też nawet jeśli zima zaskoczy ogrodników, roślinom nie powinno się nic stać.

Wiosenne nawożenie

Kwiaty cebulowe czy byliny wymagają regularnego nawożenia. W tym przypadku trzeba być jednak ostrożnym i czekać, aż minie ryzyko pojawienia się przymrozków. Cebulki tulipanów czy krokusów można zasilić już po ich przekwitnięciu. Byliny również wymagają podsypania nawozem. Najlepszy okazuje się tutaj uniwersalny nawóz wieloskładnikowy, który sprawdza się w przypadku każdej rośliny. Warto jednak poczekać, aż ziemia będzie miękka, gdyż zbyt wczesne nawożenie może tylko zaszkodzić roślinom.

Rozpoczęcie wiosennych prac w ogrodzie jest uzależnione od pogody. Zdarza się, ze zima potrafi zaskoczyć ogrodników nawet zimą. Lepszym rozwiązaniem będzie wtedy wstrzymanie się od jakichkolwiek prac, gdyż zbyt wczesne działania mogą tylko zaszkodzić roślinom. Rabaty zachwycają pięknymi kolorami, jeśli kwiaty i rośliny, jakie na nich rosną, są w odpowiedni sposób pielęgnowane.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

2,320 total views, 2 views today

Dodaj komentarz

Why ask?