Na wakacje – Skandynawia!

podróż wakacje

Jeśli jesteś konformistą, z pewnością na cel swojej podróży wybierzesz jakiś modny ośrodek wypoczynkowy. Może hotel w Egipcie? Luksusowy kurort wypoczynkowy na Hawajach? Chatkę na jednej z licznych wysepek morza Śródziemnego?
Jednak jest jeszcze jedna grupa – ludzie „dziwni”. Myślą nieszablonowo, mają pomysły tak kreatywne, że ich rodziny zastanawiają się nad mechanizmami genetyki. Ich bujne życie przypomina dobrą powieść. Czyli taką, w której zawsze coś się dzieje. Nieprzewidywalny bohater z uśmiechem akceptuje codzienną rutynę, lecz wyrwie się z niej razem z pierwszą dostrzeżoną szansą. Ktoś taki nie pójdzie za tłumem niczym bezmyślna owieczka. Dlatego na czas urlopu wybierze jakieś nieznane miejsce. Może poszukując go w internecie przypadkowo wejdzie na stroną, na której od razu rzuci mu się w oczy temat: „Wakacje w Skandynawii? Oczywiście!”

Jeśli chciałby rzeczywiście spędzić kilka tygodni w otoczeniu luksusu, warto wiedzieć, że w chłodniejszych rejonach świata też zbudowano kurorty! Na północy Europy, prócz bogatych ośrodków wypoczynkowych, spotkamy także spa, sauny, ośrodki wypoczynkowe. Najbardziej podobna do polskich warunków wydaje się Szwecja. Lato jest tam zaledwie o kilka stopni Celsjusza chłodniejsze, jednak klimat pozwala na chodzenie w szortach i krótkich koszulkach.

podróz wakacje

Kolejna jest Finlandia – idealne miejsce dla wielbicieli jezior. Możemy zamieszkać tuż nad wodą, codziennie żeglować i (dla bardziej odpornych na niskie temperatury) również popływać.
Norwegia wydaje się zupełnie pomijana. Niesłusznie! Co prawda połowa kontynentu zupełnie nie nadaje się do zamieszkania z uwagi na nieprzyjazne ukształtowanie terenu i złe warunki pogodowe. Jednak tylko tu możemy doświadczyć przepięknej nocy polarnej. Oczywiście trzeba odpowiednio wybrać termin wyjazdu, jednak z uwagi na niewystępowanie podobnych zjawisk w naszej ojczyźnie, możemy przeżyć niezapomniane chwile.

Ponadto nie zapominajmy o Danii! Nie każdy zalicza ją do krajów północy. Nie leży co prawda tak jak Szwecja, Norwegia i Finlandia na Półwyspie Skandynawskim, lecz z uwagi na klimat niezbyt pasuje do wizji słonecznej Europy Zachodniej. Jeśli lubimy wodę, jest to idealne rozwiązanie! Mimo kawałka lądu, Dania ma także wiele maleńkich wysepek, w obrębie których będziemy poruszać się na statkach czy kutrach. Przed wyjazdem przypomnijmy sobie, czy aby na pewno nie mamy choroby morskiej. Mogłoby to bowiem zepsuć cały wyjazd.

wakacje, podróż

 

Oprócz atrakcji dla miłośników słonej morskiej wody, Dania oferuje także… Grill. Niewiele osób wie, że nieformalnie potrawy z rusztu urosły do rangi niedzielnego schabowego. Dlatego też u starszych osób w przeważającej części rozwijają się nadwaga, otyłość, choroby miażdżycowe, cukrzyca. Jest to spowodowane zbyt dużą ilością złego nasyconego tłuszczu w diecie. Nam oczywiście nie zaszkodzi podobne odżywiane wyłącznie w czasie wakacji. Jednak zastanówmy się: jak życzliwi i szczęśliwi muszą być ludzie, których urlop trwa cały rok? Codzienne jedzenie ulubionych potraw… Marzenia.

Możliwe jednak to spełnienia. Dzieje się to w jeszcze odleglejszym zakątku Europy, na północny zachód od Skandynawii. Islandia jest krajem położonym na wyspie wulkanicznej. Oznacza to, że dawno dawno temu (zupełnie jak w bajce!) doszło do ogromnej erupcji wulkanu. Gdy wyciekło już tyle lawy, ile powinno, aż krater zmęczył się całą tą pracą i postanowił zasną na kolejne tysiąc lat, dowód jego pracy zaczął tężeć. Zaschnięta lawa wysuwała się ponad dno oceanu, więc z czasem zaczęły porastać ją odważne, przystosowane do ciężkich warunków rośliny. Dziś mieszkają tam także ludzie. Spokojni, życzliwi, kojarzymy ich wełnianym swetrem i dobrą książką w ręce. Nic dziwnego. Najbliżsi sąsiedzi mieszkają w odległości kilkunastu kilometrów.

Miłych chwil spędzonych w Skandynawii życzy Parking Modlin P7.

1,900 total views, 1 views today

One thought on “Na wakacje – Skandynawia!

Dodaj komentarz

Why ask?