Olejek lawendowy działa właśnie w taki sposób

olejek lawendowy

Lawenda – głównie kojarzona z charakterystycznym, intensywnym zapachem.

Warto jednak wiedzieć, że olejek lawendowy ma o wiele więcej zastosowań. Jest doceniany za właściwości pielęgnacyjne oraz zdrowotne. Poznaj je.

Olejek lawendowy i jego cenny skład

Szerokie zastosowanie olejku lawendowego jest możliwe głównie ze względu na jego bogaty skład. To przede wszystkim linalol (wpływa na intensywny zapach), lawendulol, garbinki, ocymeny, fitosterole (działają antyoksydacyjnie), kumaryny (rozszerzają naczynia krwionośne) oraz flawonoidy.

Terapia z lawendą

Zapach lawendy koi nerwy, uspokaja, relaksuje i ułatwia zasypianie. Olejek lawendowy pachnie słodko, ale delikatnie. To jeden z ulubionych zapachów Polaków. Najczęściej wybieramy kosmetyki, detergenty czy odświeżacze powietrza, które w swoim składzie mają właśnie lawendowy aromat.

Olejek lawendowy można stosować w ramach aromaterapii – kilka kropli wystarczy dodać do nawilżacza powietrza czy kominka aromaterapeutycznego. Popularne są również inhalacje z dodatkiem olejku z lawendy. Te ułatwiają zasypianie, niwelują migrenowe bóle głowy, obniżają tętno oraz ciśnienie krwi.

Pielęgnacja skóry

Czy wiesz, że zawartość antyoksydantów w olejku lawendowym porównywana jest do działania witaminy C? Rzeczywiście olejek lawendowy działa silnie antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Najczęściej stosuje się go w ramach walki z trądzikiem, ale również w leczeniu łuszczycy, stanów zapalnych, podrażnień, oparzeń, odparzeń, owrzodzeń. Olejek przyśpiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu szpetnych blizn, działa antycellulitowo, niweluje opryszczkę wirusową, ujędrnia skórę. Zmniejsza też ślady po ukąszeniach owadów. Zalecany się w terapii nadpotliwości. Warto rozcieńczać go z wodą, tradycyjnym balsamem, innymi olejkami lub oliwą. Przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową, bo chociaż jest środkiem w pełni naturalnym, to może wywoływać podrażnienie.

Kuracje z olejkiem lawendowym

Kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego albo masaże pozwalają niwelować napięcie mięśni i związany z tym ból. Co więcej, udowodniono, że olejek lawendowy minimalizuje objawy chorób reumatycznych, w tym zapalenia stawów. W tym celu można stosować również masaże oraz kompresy i okłady. Niegdyś stosowano go też w położnictwie – miejscowo usuwał ból po porodzie.

Olejek lawendowy w domu

Występuje bardzo często jako składnik odświeżacz powietrza, preparatów do odstraszania owadów i insektów (przede wszystkim moli spożywczych, mrówek), kremów, balsamów, płynów do kąpieli, wód toaletowych, perfum, mydeł.

Artykuł powstał w oparciu o opisy produktów dostępnych na stronie Optima-Plus.eu.

2,098 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?