Odchudzanie, czyli jak walczyć z nadwagą

odchudzanie

Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób takich jak na przykład nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy udar. Jest również jedną z przyczyn zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka skutecznego sposobu na walkę z tą dolegliwością. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest trening aerobowy.

Dieta a walka z nadwagą

Dość częstym błędem popełnianym przez osoby odchudzające się jest chęć uzyskania zbyt szybkich rezultatów. Niestety źle zaplanowany i zbyt intensywny trening połączony z wyczerpującą dietą kończy się zazwyczaj tak zwanym efektem jojo, czyli powrotem w krótkim czasie do poprzedniej wagi. Zjawisko takie bardzo demotywuje i zniechęca do odchudzania.

Jeśli pragniemy skutecznie i na stałe pozbyć się zbędnych kilogramów należy podejść do odchudzania w sposób rozsądny i konsekwentny.

W każdym wypadku podstawę odchudzania stanowi odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta. Bez zmiany nawyków żywieniowych nie jest możliwe osiągnięcie zaplanowanego celu. Niestety nie istnieje uniwersalna dieta dla każdego, dlatego warto w tej kwestii poradzić się specjalisty, czyli profesjonalnego dietetyka.

Przy planowaniu diety warto wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi płeć, choroby, wykonywaną pracę oraz ogólny stan zdrowia.

Aktywność fizyczna a walka z nadwagą

Dieta jest ważna jednak, jeśli efekty odchudzania mają być trwałe należy też zadbać o odpowiedni trening. Systematyczna aktywność jest zalecana przez specjalistów, ponieważ nie tylko wzmacnia organizm, ale również: dotlenia, rozluźnia mięśnie oraz zmniejsza stres. Pamiętać należy o tym by trening był regularnie powtarzany i utrzymany w umiarkowanym tempie.

Aktywność fizyczna może mieć różny charakter. Jedną najbardziej przystępnych form jest marsz. Taki typ ćwiczeń jest dostępny dla każdego i nie wymaga specjalnego przygotowania, odpowiedniej kondycji ani drogiego sprzętu. Wystarczy zaopatrzyć się w sklepie sportowym w dobrej jakości buty, ew dodatkowo kijki.

Innym popularnym rodzajem ćwiczeń jest jazda na rowerze, ten rodzaj aktywności fizycznej jest zalecany szczególnie osobom mającym problemy z kręgosłupem i stawami.

Trenować można też w domu lub klubie fitness wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do ćwiczeń taki jak na przykład orbitreki, bieżnie elektryczne czy rowery stacjonarne. Maszyny tego typu mają tę zaletę, że można z nich korzystać o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.

1,862 total views, 1 views today

3 thoughts on “Odchudzanie, czyli jak walczyć z nadwagą

  1. Z nadwagą walczyłam już na rożne sposoby ale szybo wracałam niestety do swoich dawnych nawyków żywieniowych. Dlatego teraz spróbowałam z lightdiet. Dostaję do domu pakiet 5 posiłków więc nie trzymam w domu innego jedzenia. Nie muszę gotować i chodzić na zakupy więc zapisałam sie na zumbę i wiedzę że ta dieta i ćwiczenia zaczynają przynosić efekty.

  2. Moim zdaniem, w odchudzaniu najwaniejsze jest podejscie tzn. Aspekt psychologiczny. Powiedzmy sobie szczerze – nikt nie wytrzyma na diecie 1000kcal dluzej nzi tydzien! Malymi krokami do celu, a efekty z czasem same sie pojawia. Ruch jak najbardziej ale tez powoli zwiekszac ilosc i intensywnosc treningow

Dodaj komentarz

Why ask?