Najnowsze wyniki skuteczności szczepionki AstraZeneca – badania w USA

covid

W dniu dzisiejszym ogłoszono efekty analizy okresowej badań III fazy prowadzonych w USA przez AstraZeneca. Dane pokazują, że szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 79% w zapobieganiu objawowemu COVID-19 oraz że w 100% chroni ona przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją. Skuteczność szczepionki była podobna we wszystkich grupach etnicznych i wiekowych. W grupie osób w wieku 65 lat i starszych, którzy stanowili ok. 20% uczestników, skuteczność szczepionki wyniosła 80%.

W szczególności warte podkreślenia są następujące kwestie:

  • Badanie III fazy obejmowało dwie dawki  podane w odstępie 4 tygodni.
  • Szczepionka była dobrze tolerowana, a niezależna rada monitorująca bezpieczeństwo i dane (DSMB) nie wniosła żadnych zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa związanych ze szczepionką.
  • Podczas tej analizy DSMB dokonała również szczegółowego przeglądu zdarzeń zakrzepowo-zatorowych z danych z badań w USA. Nie stwierdzono zwiększonego ryzyka zakrzepicy ani zdarzeń związanych z zakrzepicą wśród 21 583 uczestników, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki. W tym badaniu nie stwierdzono żadnych zdarzeń związanych z zakrzepicą zatok żylnych naczyń mózgowych (CVST).

 

Wyniki te potwierdzają uzyskane wcześniej dowody wskazujące, że oksfordzka szczepionka AstraZeneca jest dobrze tolerowana i wysoce skuteczna w zwalczaniu COVID-19 we wszystkich grupach wiekowych osób dorosłych.

 

Szczegółowy komunikat:
https://www.astrazeneca.com/media-centre/press-releases/2021/astrazeneca-us-vaccine-trial-met-primary-endpoint.html

226 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?