Na geometryczną nutę

Kolejny pokaz, na który Was zapraszam odbył się także w Mediolanie, lecz był skrajnie odmienny od barokowego przepychu poprzednio omawianej kolekcji Dolce&Gabana.

Miuccia Prada zaprojektowała dla pań bardzo męską i silną w wymowie kolekcję. Modelki na wybiegu prezentowały się niczym armia wojowników. Wszystkie ubrane były w spodnie i długie płaszcze z ciężkim pasem z klamrą w talii. A jeśli pojawiła się spódnica, była traktowana tylko jako dodatek zakładany na spodnie.

 

 

Ten mocny image był podkreślony fantazyjnym makijażem projektu światowej sławy makijażystki Pat McGrath.

Przyznam szczerze, że jest to moja ulubiona „wizjonerka makijażu”. Jej makijaże zawsze doskonale współgrają z prezentowanymi trendami. A w duecie z genialnym projektantem Johnem Galiano (w kolekcjach haute cuture dla Diora), zawsze powstają prawdziwe arcydzieła strojów (za co odpowiada Galiano) i makijaży (dzieła Pat). Za przykład niech posłuży makijaż z wiosenno-letniej kolekcji Diora z 2007 roku.

Wracając do pokazu Prady, na wybieg (pokryty fioletowym dywanem w geometryczne biało-czarne wzory) wkraczały modelki o czarnych oczach, pomarańczowych brwiach, długich rozpuszczonych włosach i strojach  przypominających umundurowanie. Wyglądały trochę jak klony, trochę jak „wirtualne księżniczki”.

Charakterystyczną cechą całej kolekcji były geometryczne wzory pojawiające się wszędzie: na każdej sztuce odzieży oraz dodatkach. Wzory te były ze sobą łączone w zupełnie niespodziewany sposób, niezależnie od koloru i kształtu. Przypominało to zabawę klockami, tak charakterystyczną dla dzieł epoki „op-artu”.

 

 

 

 

 


fot.1-fot.2 typowe motywy ze sztuki op-artu
fot.3 Piet Mondrian (1872-1944), kompozycja nr 7

Jednak nie tylko. Oglądając pokaz Prady skojarzył mi się on też z prostymi geometrycznymi bryłami malowanymi chętnie przez kubistów (kubizm –  kierunek malarstwa nowoczesnego zapoczątkowany na początku XX wieku przez Paula Picassa i Georg’a Braque’a. Nowy kierunek zerwał z tradycyjnym malarstwem będącym do tej pory tylko sztuką naśladowania. Tak narodziła się sztuka abstrakcyjna w tym wypadku charakteryzująca się geometrycznym uproszczeniem brył. Nazwa kubizm powstała z łacińskiego słowa cubus – kostka, sześcian).

 

Kazimierz Malewicz (1878-1935), „Kobieta z grabiami” – obraz składający się z prostych form i wyrazistych kolorów. Maksymalne uproszczenie przekazu.

 

 

 

 

 

 


Wrażenie migotania, misz-maszu potęgowały jeszcze hafty powtarzające swym kształtem geometryczne motywy na tkaninie. Hafty wyglądały bardzo spektakularnie, nawet drogocennie, tymczasem wykonane były z wielopoziomowych konstrukcji z plastiku,cekinów i kolorowych szkiełek. Dzięki temu powstawało wrażenie trójwymiarowości wzoru znajdującego się na tkaninie.

Podobnie torebki i buty były zdobione kawałkami kolorowych skórek i koralików układających się w geometryczne lub kwiatowe motywy.

Pablo Picasso (1881-1973
„Popiersie kobiety w kapeluszu”

Hitami omawianej kolekcji Prady są niezaprzeczalnie ubrania zapożyczone z męskiej szafy typu: płaszcze, szale, kostiumy ze spodniami (niczym męskie piżamy), ciężkie buty i paski, geometryczne teczki. Jednak zostało to uzupełnione haftami z plastikowych i szklanych paciorków oraz żakardowymi tkaninami. Dało to nawet, w dość specyficzny sposób, uwodzicielski efekt.

Pablo Picasso – rysunek „Małe kwiatki”

Przed i po pokazie były serwowane tartinki bezowo-czekoladowe zwieńczone fioletowymi kryształkami. Miuccia Prada wyjaśniała, że każdy ma teraz różne teorie na temat swoich kolekcji, a że jako projektantka ma dość teorii, to stworzyła kolekcję tylko dla samej przyjemności.

I rzeczywiście oglądając propozycję Prady można odczuć zabawę formą, fakturą i wzorem. Być może i ta propozycja mody damskiej znajdzie swoje zwolenniczki wśród pań, bo w naszych sklepach już znalazły się podobne propozycje.

Reserved, Mohito

A ja – jak zwykle myśląc intensywnie o kolekcji – poszłam zrobić sobie kawę i zdziwiłam się, że łyżeczka do kawy ma zaokrąglony kształt…

 

Agnieszka Jelonkiewicz

Akademia Stylu

 

 

10,206 total views, 4 views today

5 thoughts on “Na geometryczną nutę

  1. I znowu jestem na bieżąco „co się będzie nosić”dzięki P. Agnieszce.Oglądając i czytając przyszła mi na mysl KOSTKA RUBIKA.Oczywiście jako żart piszącej.Zainspirowana zobaczę czy w moich sklepach w małym miasteczku coś znajdę z uproszczonych brył geometrycznych na tkaninach lub gotowych fasonach na manekinach.Czekam na następne ciekawostki ze świata mody.Pozdrawiam.Buśka.

    1. Są jeszcze kostki brukowe 😉 Satysfakcjonujacych zakupów życzę. Proszę pamiętać, żeby ciepło ubierać swoje kostki bo idą siarczyste mrozy!

    1. I mądrze, bo właśnie dodatki tworzą styl. Ja połakomiłabym się na torebki, bo buty mają za wysokie obacsy dla mnie. A kolekcja, cóż nie w moich klimatach, ale za to zachwyciły mnie genialne połączenia wzorów.

  2. Wzory geometryczne śwetnie, duże , małe. Trochę przeszkadza mi jednak wielobarwność. Tak już mam . Np. piękny „garnitur ” w kolorach jesieni ok. ale do tego torebka już nie z innej pory roku tylko gładka., no może z jakimś kubistycznym akcentem, choć wystarczyłby , jak dla mnie, kształt. Sukienki z Reserved (te biało czarne) super. Obejrzałam kolekcję Christiana Dior i tam dla mnie przebojem jest sukienka z kołnierzykiem i trójkątnym dekoltem , w szarą pepitkę ? , z paskiem , do połowy łydki. Lub b. podobna czerwonawa. No i te sukienki a la płaszcze , z paskiem .Śwetne.
    Dzięki Agnieszko.

Dodaj komentarz

Why ask?