Letnie SOS dla skóry

opalanie

Lato jest ulubioną porą roku większości z nas. Cieszymy się już na samą myśl o wypoczynku i wyjeździe na wczasy. Upalne dni nie są jednak przyjazne dla naszej skóry. Często narażamy ją w tym okresie na poparzenia słoneczne i silny wiatr – zwłaszcza nad morzem i w górach. Staję się więc ona sucha i podrażniona, a jej wygląd dalece odbiega od ideału.

 

Skóra broni się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi poprzez wytwarzanie dużej ilości melatoniny oraz zwiększenie ilości wydalanego potu. Staje się również grubsza. Jeszcze parę lat temu czekoladowa opalenizna była krzykiem mody, teraz pożądana jest jasna skóra. Biorąc pod uwagę fakt, że skóra pod wpływem opalania starzeje się szybciej, powinniśmy cieszyć się, że ten trend nareszcie się zmienił.   Jeżeli jednak chcemy mieć złocisty odcień skóry po wakacjach, zadbajmy, by była ona nie tylko w upragnionym kolorze, ale by pozostała także gładka i nawilżona. Warto więc zainwestować w dobre kosmetyki z filtrami ochronnymi oraz balsamy łagodzące.

Mogą być to np. kosmetyki z serii La Roche Posay, które doskonale wpływają na odpowiedni poziom nawodnienia skóry oraz pomagają zwalczyć pieczenie po ekspozycji na słońce. Pamiętajmy, że muszą być one dobrane do fototypu naszej skóry. Jeśli jesteśmy osobami o jasnej karnacji z blond włosami, mamy mniejszą odporność na promieniowanie słoneczne niż osoby o skórze oliwkowej i czarnych włosach. Z tego powodu powinniśmy stosować kremy z różnymi filtrami: im jaśniejsza skóra, tym wyższy filtr. Kąpiele słoneczne bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą zakończyć się bolesnymi oparzeniami, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia brzydkich zmian w postaci przebarwień. Podnoszą one również ryzyko zachorowania na raka skóry, czyli czerniaka.

 

Jeżeli jednak przesadzimy z opalaniem, powinniśmy podjąć starania przywrócenia skóry do normalnego stanu. Nie wolno nam wtedy wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Ukojenie przynosi stosowanie preparatów do pielęgnacji skóry po opalaniu oraz robienie okładów z kefiru lub maślanki. W przypadku wystąpienia gorączki lub wymiotów niezbędna jest wizyta u lekarza.

1,570 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?