Kolorowy świat ceramiki

Przygotowywali się parę miesięcy, eksperymentowali, poszukiwali odpowiednich surowców, formowali, wysuszali, szkliwili i wypalali. Poświęcali pracy twórczej każdą wolną chwilę, realizując niekiedy nowatorskie pomysły, a wszystko po to, żeby stworzyć niepowtarzalne, pełne zaskakujących barw i kształtów ceramiczne dzieła sztuki. Gdy już byli gotowi, przyjechali z różnych regionów Polski i z zagranicy na 8 Warszawskie Spotkania Ceramiczne.

Owoce swojej ciężkiej pracy zaprezentowało 60 twórców, została zorganizowana wystawa w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawa oraz ekspozycja plenerowa „Ceramika na Wodzie”. Pokazano muzeum wirtualne, a podczas jednodniowego seminarium prelegenci mówili o roli ceramiki w historii i we współczesnym świecie oraz przedstawiali nowinki technologiczne.

Na „święto ceramiki” przybyło wielu hobbystów, artystów, miłośników lepienia w glinie oraz wielu zwykłych mieszkańców stolicy, skuszonych wielobarwnością i bajkowością ceramiki. Wśród różnorodności mis, dzbanów, garnków, kubków, korali, kwiatów, postaci ze świata fantazji i oraz przeróżnych zwierzaków, każdy mógł znaleźć coś, co urzekło swoim pięknem. Na straganach ustawionych przed wejściem do Centrum, można było oglądać, kupić, a nawet samodzielnie lepić w glinie, toczyć na kole garncarskim, układać mozaikę oraz ozdabiać ceramikę. A to wszystko przy akompaniamencie muzyki kameralnej.

***

Kobiece Pasje: Skąd się Pani dowiedziała o tym wydarzeniu?

Pani Małgorzata: Jestem już po raz trzeci na targach, pamiętam poprzednie imprezy zorganizowane w Parku Skaryszewskich i na Polach Mokotowskich. Do uczestnictwa namówiła mnie koleżanka, która chodzi na zajęcia ceramiczne do Centrum. Nigdy nie lepiłam w glinie, ale bardzo lubię kupować wyroby ceramiczne.

Kobiece Pasje: Czy podobają się Pani warsztaty?

Pani Anna: Tak, bardzo. Fajna zabawa, nie tylko dla maluchów, ale również dla mnie. Pomagam córeczce i czuję się trochę jak artystka. Mieszkam po sąsiedzku i przyszłam, żeby zobaczyć, co tutaj się dzieje, no i trafiłyśmy na warsztaty lepienia w glinie.

Kobiece Pasje: Czy zdecydowała się Pani na zakup?

Pani Katarzyna: Trudno wybrać, ze względu na taką różnorodność. Wiele razy okrążyłam stragany i w końcu zdecydowałam się na kubki ręcznie malowane, bo przypominają wiosenną łąkę.

Kobiece Pasje: Czy weźmie pani udział w kolejnej, podobnej imprezie?

Pani Agnieszka: Bardzo chętnie, lubię takie inicjatywy, bo można poznać tajniki ceramiczne, porozmawiać z twórcami, obejrzeć wystawę, a nawet uczestniczyć w wykładach, a na zakończenie, zrobić sobie przyjemność i kupić jakiś niewielki drobiazg.

8 Warszawskie Spotkania Ceramiczne dobiegają końca, zmęczeni upałem artyści, pakują to czego nie udało się sprzedać, składają stragany i wyruszą w długą drogę powrotną, wzbogaceni o nowe doświadczenia i zainspirowani pomysłami.

Joanna Święcicka-Łyszczarz z Kobiecych Pasji

 

4,289 total views, 2 views today

3 thoughts on “Kolorowy świat ceramiki

  1. W imieniu Związku Ceramików Polskich,głównego organizatora 8. Warszawskich Spotkań Ceramicznych, bardzo dziękuję za miłe słowa.
    Chciałbym podkreślić, że nasze Spotkania organizujemy całkowicie społecznie. Wymaga to od nas dużo wysiłku, ale jak widać opłaci się :)

  2. Panie Darku uczestnictwo w Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych było dla Kobiecych Pasji wielką przyjemnością i chętnie weźmiemy udział w kolejnej imprezie zorganizowanej przez Związek Ceramików Polskich :)

Dodaj komentarz

Why ask?