Jo Nesbo – skąd jego fenomen i w jakiej kolejności zapoznawać się z jego twórczością

Skandynawowie są mistrzami świata w pisaniu powieści kryminalnych. Książki autorstwa nordyckich pisarzy znakomicie sprzedają się na całym świecie. Każdy fan tego gatunku z pewnością ma w prywatnej biblioteczce choć jedną książkę szwedzkiego czy norweskiego twórcy. Jednym z najsłynniejszych pisarzy kryminałów jest Jo Nesbo. W czym tkwi jego fenomen i w jakiej kolejności czytać utwory autora?

Jo Nesbo – norweski fenomen na skalę światową

Można wyróżnić wiele czynników składających się na fenomen Jo Nesbo. Z jednej strony chodzi o fakt, że jest skandynawskim pisarzem. Wobec tego popularność twórczości Norwega jest ściśle związana z tajemnicą ogólnoświatowego sukcesu nordyckiej literatury kryminalnej. Wielu literaturoznawców, omawiając tę kwestię, przywołuje lata 70. XX wieku. Wówczas na rynku ukazywały się książki Maj Sjöwall i Pera Wahlöö. Autorzy ci znakomicie wpisali się w ówczesne gusta czytelników. Ich twórczość przebiła się na rynek międzynarodowy, otwierając tym samym drzwi do wielkiego świata kolejnym pokoleniom skandynawskich pisarzy.

W tym kolejnym pokoleniu znalazł się Jo Nesbo. Barwna osobowość autora nie jest bez znaczenia dla fenomenu jego twórczości. Norweg kocha nie tylko pisanie powieści, ale również tworzenie muzyki i sport. W swoim kraju znany jest nie tylko jako pisarz, ale również jako wokalista zespołu Di Derre, były piłkarz Molde FK i oddany wspinacz skałkowy.

Gdy w 1997 roku na rynku ukazała się powieść Człowiek nietoperz autorstwa Jo Nesbo, okazało się, że autor jest świetnym gawędziarzem. Potrafił budować napięcie i stworzyć porywającą intrygę. Publikacja ta była pierwszą częścią obecnie kultowej, kilkunastotomowej serii o błyskotliwym detektywie Harrym Hole’u. Jednak Nesbo na swoim koncie ma znacznie więcej literackich osiągnięć. Jego historie to nie tylko ekscytująca fikcja. Autor przemyca w powieściach takie motywy jak udział Norwegii w II wojnie światowej, problem migracji w Skandynawii, działalność Armii Zbawienia czy międzynarodowe konflikty geopolityczne.

W jakiej kolejności czytać Jo Nesbo?

Czytelnicy, którzy dopiero zaczynają swoją literacką przygodę z twórczością norweskiego pisarza, szukają informacji, w jakiej kolejności czytać Jo Nesbo. Najlepiej zacząć od jego najpopularniejszego cyklu o Harrym Hole’u. Osoby, które z kolei chcą zapoznać się z najnowszą twórczością Jo Nesbo, powinny sięgnąć po kryminał Zemsta.

E-book dostępny jest w księgarni internetowej Virtualo w formatach EPUB i MOBI, a także w MP3 jako audiobook. W Zemście Nesbo ponownie dowodzi swego talentu tworzenia ciekawych, zawiłych i intrygujących fabuł. Książka jest zbiorem opowiadań, których akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości. Wszechobecne są w niej przemoc, chaos i bezprawie.

W każdym opowiadaniu czytelnicy odnajdą pełnokrwiste historie, w których autor kładzie silny nacisk na psychologię postaci. Jak ludzie zachowają się w wyniku śmiertelnego zagrożenia? Czy w człowieku jest więcej dobra czy zła? Gdzie są granice człowieczeństwa?

Cykl z Harrym Holem – kolejność czytania

Harry Hole to mieszkający w Oslo detektyw. Mężczyzna jest alkoholikiem ze skłonnością do gburowatości. Pojęcie przemocy nie jest mu obce. Ma skomplikowane romantyczne relacje z kobietami. Niemniej jest błyskotliwym i niekonwencjonalnym śledczym. Trudna osobowość nie ułatwia mu pracy w zespole, a nawet jest przyczyną wielu konfliktów z przełożonymi. Nie zmienia to jednak faktu, że Harry jest niezwykle dobry w tym, co robi. Dlatego policja w Oslo go potrzebuje, a czytelnicy po prostu kochają tę postać. Na podstawie siódmej części pt. Pierwszy śnieg powstał film o tym samym tytule w reżyserii Tomasa Alfredsona. E-booki Jo Nesbo z cyklu o Harrym Hole’u należy czytać w kolejności:

 1. Człowiek nietoperz (1997)
 2. Karaluchy (1998)
 3. Czerwone gardło (2000)
 4. Trzeci klucz (2002)
 5. Pentagram (2003)
 6. Wybawiciel (2005)
 7. Pierwszy śnieg (2007)
 8. Pancerne serce (2009)
 9. Upiory (2011)
 10. Policja (2013)
 11. Pragnienie (2017)
 12. Nóż (2019).

Cykl z Doktorem Proktorem

Cykl Doktor Proktor autorstwa Jo Nesbo to seria książek dla dzieci. Autor zapoczątkował ten cykl na prośbę swojej córki. Książki opowiadają o niezwykłej przyjaźni dwójki dzieci, Lisy i Bulka, z ekscentrycznym doktorem Proktorem, który wynalazł proszek na pierdzenie. Odkrycie to umożliwia silne prykanie, dzięki któremu można wylecieć nawet w kosmos. Cykl jest pełen nietuzinkowego humoru, niesamowitych przygód, ale też zagrożeń, którym muszą stawić czoła główni bohaterowie. Seria składa się obecnie z 5 tomów:

 1. Doktor Proktor i proszek pierdzioszek (2007)
 2. Doktor Proktor i wanna czasu (2008)
 3. Doktor Proktor i koniec świata. Być może (2010)
 4. Doktor Proktor i wielki napad na bank (2012)
 5. Doktor Proktor i niemal ostatnie święta (2017).

Samodzielne powieści Jo Nesbo

W 2015 roku na rynku pojawił się również krótki dwutomowy cykl autorstwa Jo Nesbo Krew na śniegu. Po tę publikację autora powinni sięgnąć szczególnie jego fani, by zapoznać się z całą twórczością pisarza. Jo Nesbo ma w swoim dorobku również wiele powieści samodzielnych. Przeważnie są to thrillery, kryminały i sensacje – równie porywające i intrygujące jak seria z Harrym Holem. Należą do nich takie tytuły jak:

 1. Łowcy głów (2008)
 2. Syn (2014)
 3. Macbeth (2018)
 4. Królestwo (2020)
 5. Zazdrość (2021)
 6. Zemsta (2021).

Polski rynek wydawniczy również jest pełen znakomitych e-booków kryminałów. Wśród najlepszych polskich pisarzy gatunku można wyróżnić takich twórców jak Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Zygmunt Miłoszewski czy Katarzyna Bonda. Jeżeli jesteś fanem tego typu powieści, zapraszamy do lektury artykułu Katarzyna Bonda – od której książki warto zacząć i co czytać potem?

2,239 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?