Handmade czyli rękodzieło – praca na pełen etat czy sposób na to, by sobie dorobić?

handmade_rekodzielo

Dawniej rękodzieło kojarzyło się bardziej z wykonywaniem tradycyjnych przedmiotów w stylistyce ludowej danego regionu. I tylko takie tradycyjne wyroby mogły być nazywane rękodziełem. Ale czasy się zmieniają. Rękodzieło to nadal przedmioty wykonywane w całości ręcznie. A co się zmieniło? Za chwilę o tym sobie opowiemy.

Przede wszystkim chodzi o to, że nie są to przedmioty wykonywane w fabrykach, tylko w całości ręcznie. Po drugie można w nich zauważyć nutkę sztuki.

Wyjście z tradycji ludowej spowodowało, że mnóstwo osób, posiadających przeróżne zdolności może sobie dorobić do pensji dzięki sprzedaży swoich własnych wyrobów. A część z tych osób prowadzi nawet prężnie działające firmy.

Rękodzieło dziś

Ale czym jest dzisiejsze rękodzieło? Wystarczy tylko spojrzeć sobie na kolejne platformy do jego sprzedaży. A właśnie zbliża się największy sezon we wszystkich tych miejscach, czyli Boże Narodzenie. Więc tym bardziej jest co obserwować.

Na platformach takich jak Etsy, Pakamera, czy nawet Allegro i OLX można znaleźć tysiące (jeśli nie miliony) ogłoszeń.

Prym od jakiegoś czasu wiedzie ręcznie wykonywana biżuteria. Wykonywana jest z przepięknych kamieni, szkła, kawałków potłuczonej porcelany ale są też kolczyki z przedmiotami zatopionymi w żywicy.

Jest biżuteria, ale w ramach rękodzieła wykonywane są też torebki a nawet całe kolekcje ubrań. Głównie dla kobiet, ale też dla dzieci. Mamy szyją ubranka, których nie ma w sieciówkach. Dla najmłodszych można też kupić ręcznie wykonane zabawki, np. drewniane.

Rękodzieło kojarzy się także z różnego rodzaju dekoracjami. Są więc te standardowe, jak np. świeczniki, zawieszki na choinkę, poduszki, zegary, ale też przepiękne, ręcznie wykonywane meble.

Ale to jeszcze nie wszystko. Rękodzieło to także przygotowywanie kosmetyków. Najbardziej popularne są mydła naturalne o różnych zapachach. Ale znajdą się też różnego rodzaju kremy i perfumy.

Słowem: każdy kto chce sobie w ten sposób dorobić, znajdzie coś dla siebie. Na pewno jednak kluczowa będzie tu kreatywność i wyobraźnia do tego, by zrobić coś z niczego. Na szczęście nie trzeba być wybitnym projektantem i inżynierem :)

Ile można zarobić sprzedając rękodzieło?

Często, w marketach można spotkać wyroby pochodzenia chińskiego, które są wykonane w sposób podobny do tych rękodzielniczych. Sprzedając własne wyroby, produkowane ręcznie w tych samych cenach, nie będzie to w większości opłacalne.

Wiadomo już więc, że rękodzieło będzie droższe. Ale też ma ono innych odbiorców. Nie kupią go Klienci szukający najniższej ceny. Kupują te osoby, które doceniają wkład, pracę ale też unikalny charakter takich produktów.

Rękodzieło to genialny sposób na to, by dorobić sobie chociażby kilkaset złotych do domowego budżetu. Ale są też rękodzielnicy prowadzący z powodzeniem własne firmy, a nawet zatrudniający osoby do pomocy. Obrót miesięczny takich firm to kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W większości przypadków rękodzieło to hobby. Później tym co robisz zaczynają interesować się znajomi, rodzina, sąsiedzi i wieść idzie w świat. Tak zdobywa się pierwszych Klientów. Niektórym to wystarcza, inni rozwijają się dalej.

Najlepsze w otwieraniu swojej firmy produkującej rękodzieło jest więc to, że sprzęt do wykonywania swoich wyrobów już posiadasz. Bo był on kupiony jeszcze jako hobby. Założenie takiej firmy nie niesie ze sobą więc dużych kosztów. Jedyny koszt to materiały, z których wykonasz produkty.

Znasz więc koszty (towaru) i czas potrzebny na wykonanie. To dwa podstawowe składniki odpowiedniej wyceny swoich dzieł. Policz ile takich wyrobów jesteś w stanie wykonać w ciągu miesiąca (160 godzin) i czy uzbiera się z tego suma gwarantująca zarobek jak w pracy czy to będzie tylko sposób na dorobienie sobie.

Być może warto tą działalność potraktować jedynie sezonowo, np. przy okazji świąt?

Jak sprzedawać rękodzieło?

Tak naprawdę kilka sposobów sprzedaży, wymienione zostało już powyżej. Było o specjalnych platformach dla rękodzielników, było o portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Była też mowa o sprzedaży wśród znajomych. To pierwsze kroki.

Jednak tych sposobów docierania do nowych Klientów jest dużo więcej. Pierwszy z brzegu to chociażby media społecznościowe, czy też otwarcie własnego sklepu internetowego.

Dlaczego warto postawić na własną platformę? Chociażby z powodu prowizji, które należy płacić wszystkim tym pośrednikom (aukcje, ogłoszenia itd.). Mając swój sklep, nie ponosisz tych kosztów.

Czy posiadanie własnego sklepu jest drogie? Oczywiście, profesjonalna agencja wykona taki sklep za kilka tysięcy złotych. Można też mieć sklep na abonament, płacąc np. 50 zł miesięcznie. Nie wydajesz więc z góry dużej sumy pieniędzy. Wynajmujesz sklep na kilka miesięcy i sprawdzasz.

Sprzedaż bardzo różni się od tej stacjonarnej (np. znajomym, rodzinie lub na różnego rodzaju jarmarkach). W sprzedaży bezpośredniej masz tendencję do zaniżania swoich cen, no bo przecież rozmawiasz ze znajomym, z sąsiadką, z ciocią. Nie chcesz mieć opinii kogoś, kto zdziera z innych pieniądze.

W internecie po prostu podajesz sztywną cenę i już. Albo ktoś kupuje albo nie. Nikt się też z Tobą nie targuje. A jeśli chcesz to po prostu organizujesz promocję na własnych zasadach.

Artykuł powstał przy współpracy z Pawłem Kępą.

Więcej: https://www.pawelkepa.pl/pl,191,sprzedaz-rekodzie


baner_medyczny_360_230

profilaktyka, diagnostyka, dostęp do lekarzy specjalistów bez skierowań
Możliwość darmowych pakietów medycznych 

Zapytaj o szczegóły>> 
Zamów pakiet>>

.


4,488 total views, 1 views today

2 thoughts on “Handmade czyli rękodzieło – praca na pełen etat czy sposób na to, by sobie dorobić?

    1. Zgadza się. Kobiety potrafią tworzyć przepiękne przedmioty. Czasami udaje im się zamienić pasję na biznes do czego stale zachęcamy.

Dodaj komentarz

Why ask?