Zapach świąt – czyli słów kilka o przyprawach korzennych

Podczas Bożego Narodzenia na świątecznym stole nie może zabraknąć piernika. Jego oszałamiający zapach, nie wspominając już o smaku, to zasługa dodanych przypraw korzennych. Zajadając to przepyszne ciasto, nie zdajemy sobie sprawy, że wpływamy tym samym na nasze zdrowie i urodę. I nie chodzi tu o zbędne kalorie.

Przyprawy korzenne pochodzą z różnych części roślin (nie tylko korzeni). Wszystkie cechuje zbliżony aromat i podobne właściwości – rozgrzewające i pobudzające apetyt.

piernikCynamon – to jedna z najstarszych przypraw. Otrzymuje się ją z wysuszonej kory młodych pędów cynamonowca. Charakteryzuje się słodkawo – korzennym smakiem i intensywnym aromatem. Przyprawa ta nie tylko rozgrzewa i wzbogaca smak szarlotek, ale również „leczy”:

  • wzmacnia żołądek
  • pobudza trawienie
  • poprawia dopływ krwi do mózgu (dotleniając szare komórki)
  • reguluje pracę nerek 

Cynamon to również źródło: manganu, żelaza, błonnika, wapnia. Ma właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Ta aromatyczna przyprawa skutecznie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, przyśpieszając przemianę materii.
Korę cynamonową jak i olejek stosuje się w kosmetyce. Rozjaśniają cerę, pomagają zwalczyć trądzik i wypryski. Za sprawą aldehydów zmniejszają ilość bakterii beztlenowych w jamie ustnej, wpływając tym samym na świeży oddech.

Goździk – to ususzone pąki kwiatowe goździkowca korzennego. Charakteryzują się ciemnobrunatną barwą i piekącym smakiem. Przyprawa ta posiada wiele właściwości leczniczych. Olejek lotny, który uzyskuje się z goździków, ma zastosowanie przeciwbólowe i antyseptyczne. Skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzybice. Korzystnie wpływa również na trawienie. Zawarty w goździkach eugenol obniża poziom wolnych rodników, przez co ma działanie przeciwstarzeniowe i antynowotworowe.

Eugenol to także siny antyoksydant, wpływa na poprawę wyglądu skóry i włosów.

Wanilia – to storczykowe pnącze. Strąki wanilii nie pachną po zerwaniu i mają kolor ciemnozielony. Obróbka polega na naprzemiennym „poceniu” i suszeniu wanilii. W wyniku tego procesu strąki nabierają charakterystycznej woni. O jakości świadczy krystaliczny biały nalot waniliny. Z czasem strąki stają się ciemne i giętkie. Laska wanilii charakteryzuje się specyficznym zapachem i lekko gorzkawym smakiem.

Wanilia zmiękcza i wygładza skórę. Zwalcza wolne rodniki, jest naturalnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu opóźnia efekty starzenia.

Z lasek wanilii w długotrwałym procesie destylacyjnym uzyskuje się olejek, który ma właściwości tonizujące i łagodzące.

imbir

 

Imbir – to korzeń o wielkiej leczniczej potędze. Ma palący, słodkawo – gorzkawy smak, m.in.:

  • ułatwia trawienie
  • łagodzi bóle miesiączkowe
  • działa przeciwobrzękowo
  • polepsza krążenie krwi
  • leczy przeziębienia 

Olej imbirowy działa wyszczuplająco i antycellulitowo. Sprawia, że skóra staje się gładka i jędrna. Ułatwia metabolizm w tkankach. Dzięki właściwościom antybakteryjnym ma działanie przeciwtrądzikowe.

Kardamon – to nasiona byliny z grupy imbirowatych. Po szafranie jest to najdroższa przyprawa. Ma łagodny gorzkawy smak oraz korzenny aromat z nutką cytrusów. Przyprawa nie tylko reguluje trawienie, ale wpływa również na przemianę materii oraz wspomaga procesy trawienne.

anyż

 

Anyż gwiaździsty – to owoc wyglądem przypominający gwiazdę. Działa przeciwgrzybicznie, bakteriobójczo i moczopędnie, czym wspomaga usuwanie z organizmu zbędnych i szkodliwych toksyn.

Gałka muszkatołowa – to nasienie. Ma właściwości rozgrzewające, przeciwreumatyczne i odkażające. To również bogactwo olejków eterycznych. Przyprawa ma także silne właściwości antyoksydacyjne.

 

Ciekawostki:

– zanim przyprawy korzenne doceniono w kuchni, służyły jako leki, afrodyzjaki, kadzidła

– 1/2 łyżeczki cynamonu dziennie wpływa na obniżenie poziom cholesterolu

Katarzyna Janina Redmerska

 

 

 

1,652 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?