Jak walczyć z trądzikiem?

dziewczyna4Trądzik to jeden z największych problemów nastolatków. Wypryski, wykwity oraz zaczerwienienie dla każdego młodego człowieka są prawdziwą zmorą. Zmagamy się z nim, staramy się leczyć różnymi sposobami, kupujemy tabletki i korzystamy z pomocy dermatologów. Często jednak postępujemy źle, nie mając pojęcia, jak wielką szkodę możemy sobie wyrządzić.

Warto więc mieć wiedzę, by móc ją w odpowiedni sposób wykorzystywać. Najlepiej od razu umówić się na wizytę do lekarza specjalisty, a jest nim dermatolog. Jeśli mieszkasz w dużym mieście takim jak Kraków to nie ma z tym problemu, ale jeśli jesteś z małej miejscowości, to niczym się nie przejmuj. Najpierw popróbuj domowych metod, może uda się zwalczyć ten okropny trądzik samemu.

Najpierw zacznijmy od tego co to jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy prawie wszystkich począwszy od 12-13, aż do 20-25 roku życia. Powstają wtedy zmiany zapalne – „pryszcze” (zaczerwienione i bolesne przy dotyku) oraz niezapalne (zaskórniki) – „wągry” (niebolesne, jasne bądź ciemne punkty). Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, klatce piersiowej i plecach.

Co powoduje trądzik?

Trądzik jest związany z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych (często do niej dochodzi w okresie dojrzewania, kiedy organizm ma problem z zachowaniem równowagi hormonalnej) oraz z bakteriami żyjącymi na skórze twarzy. W wyniku nadmiernej produkcji łoju dochodzi do zaczopowania ujścia mieszka włosowego – tak powstają zaskórniki. Zaskórniki na początku mają kolor biały, ale potem, na skutek utleniania się łoju, czernieją, przeobrażając się w wągry. Oprócz tego na powierzchni skóry żyją bakterie, które powodują stany zapalne w zaczopowanych mieszkach – w ten sposób powstają pryszcze.

Sposoby na trądzik:

  • Pielęgnacja i oczyszczanie- codziennie rano i wieczorem mycie twarzy płynem antybakteryjnym
  • Odpowiednia dieta – wystrzeganie się tłuszczów zwierzęcych, czekolady, tytoniu.

2,058 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?