Prawdy i mity na temat usuwania tatuażu

tatułaż

Wiele osób robiąc sobie tatuaż nie do końca myśli nad tym co się dzieje. W związku z tym często się zdarza, że dany tatuaż musi być po prostu usunięty.

Usuwanie tatuażu

Usuwanie tatuażu niestety jest zabiegiem bolesnym, zresztą tak samo jak jego tworzenie na danej części ciała. Pierwszym i najważniejszym etapem w usuwaniu tatuażu jest wizyta u specjalisty, który będzie w stanie określić czy tatuaż da się usunąć za pomocą lasera czy też nie. Nie każdy tatuaż, bowiem daje się faktycznie usunąć w stu procentach. W związku z tym warto wiedzieć jakie będą efekty podejmowanych działań.

Laseroterapia

Wydaje się, że najskuteczniejszą metodą usuwania tatuaży jest oczywiście laseroterapia. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że ten rodzaj zabiegu nie zawsze jest krótkotrwały. W przypadku tatuaży kolorowych i dużych ich usuwanie trwa naprawdę bardzo długo, jest kosztowne i na dodatek bolesne.

Jedyny wyjątek

W przypadku zabiegów, które odbywają się za pomocą lasera nie ma możliwości usunięcia koloru białego ze skóry. Trzeba sobie więc zdawać sprawę z tego, że ten rodzaj koloru pozostaje na skórze przez długi czas.

Blizny po zabiegu

Ważnym czynnikiem decydującym o tym czy dany tatuaż zostanie usunięty jest oczywiście typ lasera, który zostanie wykorzystany w czasie laseroterapii. W związku z tym wydaje się, że tylko te najnowszej klasy lasery typu PicoSure poradzą sobie z usunięciem tatuaży, zwłaszcza tych naprawdę dużych i kolorowych. Laser ten wykorzystuje najkrótszy impuls tzn. impuls pikosekundowy. Dzięki temu skóra nie zostaje w żaden sposób uszkodzona. To zaś oznacza, że nie ma możliwości, aby powstały niechciane blizny. W związku z tym usuwanie tatuaży nie wydaje się już być aż takim problemem.

Widmo tatuażu

Po usunięciu, za pomocą lasera, tatuaży nie pozostaje na skórze tak zwane widmo tatuażu. Nie pozostaje ono, w żadnym przypadku, na skórze, jeżeli tylko stosuje się dobrej jakości laser, ponieważ skóra potrafi się samodzielnie odbudowywać.

Bolesność podczas zabiegu

Niestety zabieg jest bolesny, a nawet bardzo bolesny. W związku z tym osoby o niskiej odporności na ból mają spory problem w czasie wykonywania zabiegu. Dodatkowo okazuje się, że jeden zabieg nie jest w stanie usunąć tatuażu. Zawsze potrzebne jest od kilku do nawet kilkunastu sesji w zależności od tego jak duży jest tatuaż oraz od tego jak głęboko jest zrobiony pod skórą oraz jego kolorytu.

Po zabiegu należy…

Skóra, w związku z tym, że ulega uszkodzeniu na skutek laseroterapii, wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim uszkodzenie naskórka powoduje, że wszystko szybko się goi. Istotne jest tutaj więc szczególne dbanie o partie ciała, z których został usunięty tatuaż. Ważne wydaje się również to, że nie powinno się zrywać żadnych strupków z miejsca, gdzie był tatuaż. Takie zachowanie niestety może prowadzić do tego, że powstaną blizny.

Usuwanie tatuażu wcale nie jest sprawą prostą. Jest to bardzo kosztowne i do tego niestety dosyć bolesne. Warto się więc zastanowić nad tym czy faktycznie jest sens robienia sobie tatuażu. Sprawa musi być naprawdę dobrze przemyślana.

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Dobosz

3,139 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?