Wywiad z Joanną Jagusiak

 

Tym razem zapraszamy Was do królestwa kolorów ceramiki i kreatywnego spędzania wolnego czasu, do pracowni „MadeByYou Sam pomaluj ceramikę”, która mieści się w centrum Warszawy niedaleko znanej pijalni czekolady Wedla. Umówiona jestem z właścicielką pracowni  Joanną Jagusiak o 13-tej. Przed pracownią, w kolorowych ceramicznych doniczkach bratki, wchodzę ….wita mnie uśmiechnięta blondyneczka.

– Kawa, a może herbata, mam też różne zioła do picia?

– Niesamowite…i wybieram miętę, która zostaje podana w przecudnie kolorowym kubeczku, na stole czeka już szarlotka na podobnym talerzu.

Przyglądam się wnętrzu, pod ścianami na prostych sosnowych półkach ceramika, ale jaka: kubeczki, talerzyki, dzbanki, figurki, a każda pomalowana inaczej, kolory czyste, intensywne, trochę przypominają barwy znane z ludowych wycinanek czy ceramiki meksykańskiej. Na środku, między stołami, wyspa z równiutko piętrowo poukładanymi farbami w wysokich plastikowych butelkach. Pędzle niczym kwiaty w wazonikach. Ceglany barek z  jedną  ścianą ozdobioną ceramiką, a nad nim malowane lampy. Atmosfera jak z bajki.

Pora jeszcze wczesna, więc w pracowni spokojnie, można porozmawiać.

Jak powstała pracownia „MadeByYou”, co było inspiracją?

Będąc za granicą, w Austrii, koleżanka zaprowadziła mnie to takiej pracowni. Był to czas, kiedy chciałam zmienić coś w swoim życiu, i tak spodobało mi się malowanie na ceramice, że zapragnęłam otworzyć podobną pracownię w Polsce.  Poczułam, że to jest to, co chcę robić. Austryjacy podeszli entuzjastycznie do pomysłu,  pomogli w uzyskaniu koncesji , przeszkolili.  A ja zrezygnowałam z pracy w dużej firmie, znalazłam lokal i „MadeByYou” zaczęło działać w 2007 roku, początkowo na Muranowie, a od września już tu, gdzie właśnie rozmawiamy.

Czym właściwie jest „MadeByYou”?

To miejsce, gdzie każdy może przyjść i spośród wielu gotowych form ceramicznych takich jak kubki, miski, talerze…wybrać dla siebie odpowiedni kształt do pomalowania.  Następnie  praca zostaje u nas do szkliwienia i wypalenia, a po kilku dniach dzieło  jest gotowe do odbioru. W pracowni można nie tylko malować na na gotowych formach ceramicznych, można również najpierw samemu je stworzyć, lepiąc z gliny wg własnej fantazji.

Organizujemy też zajęcia grupowe, ale wtedy należy umówić się wcześniej.

Zajęcia grupowe …; wydaje się, że malowanie ceramiki to praca indywidualna?

Pomysłów na zajęcia grupowe jest dużo, od urodzin dla dzieci i dorosłych począwszy, przez święto babci i dziadka, czy firmowe spotkania integracyjne, aż po wieczory panieńskie. Uczestnicy malują pojedyncze prezenty własnego pomysłu,  lub jeden wspólny. Przed Walentynkami przychodzą pary. Powstają całe serwisy. Najwięcej osób odwiedza pracownię przed Świętami Bożego Narodzenia.

Czy wszyscy klienci pracowni potrafią malować na ceramice, czy to jest trudne?

Przychodząc do nas 90% klientów mówi, że nie potrafi tego robić, ale szybko przekonują się, że malowanie nie jest wcale trudne. Najczęściej zachęceni efektem swojej pracy wracają i wykonują kolejną . Technik jest mnóstwo, a w ich wyborze pomocne mogą być, leżące zawsze na stołach i przy farbach, pomalowane wzorce gotowych prac.

Dla tych, którzy jeszcze nie mają odwagi malować ręcznie mamy do pomocy stempelki i szablony. Można też liczyć na nasze wsparcie przy realizacji pracy.
W  pracowni jest mała biblioteczka z książkami i różnymi wzorami, z których można w razie potrzeby skorzystać, czy zainspirować się. Istnieje też możliwość  zabrania  wyrobu do domu wraz z farbami, pomalowania go w domowej atmosferze, a potem przyniesienia  do szkliwienia i wypalenia.

Jak długo trwa proces wypalania?

Około 30 godz., ten czas obejmuje nagrzanie pieca, wypalanie pomalowanej ceramiki, i na koniec wystudzenie pieca. Najczęściej wypalamy prace raz w tygodniu.

Czy prace wykonane w pracowni nadają się do codziennego użytku, czy pełnią tylko funkcje ozdobne?

Jak najbardziej są to wyroby użytkowe, można korzystać z nich na codzień,  myć w zmywarkach. Bywa, że zaprzyjaźniam się z moimi klientami, i goszcząc w ich domach widzę, że poczęstunek serwowany jest  na talerzykach i w kubeczkach, czy w filiżankach, które wykonali w mojej pracowni.

Pracownia jest ozdobiona pani pracami, jak znajduje Pani na to czas?

To jest moja pasja, muszę bardzo się powstrzymywać, żeby nie pomalować wszystkich surowych form. Zależy mi, żeby to miejsce miało swój klimat, moje prace są też wzorami dla klientów, pokazują jak farby będą wyglądały po wypaleniu. W łazience jest pomalowana umywalka – to dowód na to jak trwale i pięknie można ozdobić przedmioty tą techniką.

Jaki jest koszt korzystania z pracowni?

Średnio jest to koszt 35 zł do 45 zł. W tej cenie są farby, ceramika, szkliwienie, wypalenie i oczywiście moja pomoc.

Ceramika malowana w „MadeByYou Sam pomaluj ceramikę” jest unikatowa doskonale nadaje się na prezenty. Niedługo Dzień Matki z prezentami zawsze jest problem, bo chcemy, żeby były wyjątkowe i oczywiście  spodobały się. Samodzielnie wykonane przez nas, na pewno sprawią przyjemność, a przy tym będą  niepowtarzalne i praktyczne jednocześnie.


Z właścicielką  „MadeByYou Sam pomaluj ceramikę” Joanną Jagusiak rozmawiała Wika Kowalczyk z Kobiecych Pasji.

 

 

UWAGA!!!  Hasło : Kobiece Pasje upoważnia do 10% zniżki na wykonanie ceramiki w „MadeByYou”

5,858 total views, 1 views today

2 thoughts on “– „MadeByYou” ceramika twoją ręką malowana

  1. This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I enjoy seeing websites that understand the value of providing a prime resource for free. I truly loved reading your post. Thanks!

Dodaj komentarz

Why ask?