Sprawdzone sposoby na porządek w pokoju dziecka

pokój dziecinny

Sprzątanie nie jest tak przyjemne jak zabawa, ale robienie porządków w swoim pokoju powinno być stałym obowiązkiem każdego dziecka. Zachęcić je do tego to prawdziwa sztuka, ale jest kilka skutecznych metod na zaprowadzenie porządku na półkach z zabawkami.

Dobrze zorganizowana przestrzeń

Jeśli chcemy, żeby nasza pociecha sama sprzątała po sobie, musimy jej to ułatwić. Pokój powinien być wyraźnie podzielony na strefy: wypoczynkową, do nauki i do zabawy. To pomoże dziecku zapamiętać, w którym miejscu ma chować zabawki, w którym książki, a w którym ubranka. Szafki i schowki umieszczamy w zasięgu ręki małego lokatora, na wyżej położonych półkach trzymamy przedmioty, z których maluch korzysta tylko od czasu do czasu. Małym dzieciom najwygodniej będzie wkładać zabawki do pudełek i szuflad. Pojemniki powinny mieć wygodne kółeczka ułatwiające manewrowanie, szuflady nie mogą się zacinać i wymagać dużej siły potrzebnej do ich otworzenia. W szufladach przydadzą się specjalne przegródki, za pomocą których łatwiej będzie posegregować różnego rodzaju drobiazgi. Skrzynie podpisujemy albo ozdabiamy obrazkami informującymi o rodzaju zabawek przechowywanych w danym pudełku. Wieloczęściowe zabawki, np. kupione na Merlin.pl drewniane puzzle albo zamek warowny, zawsze po skończonej zabawie rozbieramy i chowamy do pojemnika. W małym pokoju sprawdzą się praktyczne łóżka piętrowe z szafą – na posłanie trzeba się wdrapać po drabince, a pod materacem mieści się pojemny schowek i biurko.

 

Tylko to, co potrzebne

Zamiast głowić się, gdzie wstawić nową szafkę na bibeloty, prościej będzie po prostu pozbyć się tych przedmiotów, z których mały domownik już nie korzysta. Zniszczone zabawki wyrzucamy, a te, z których maluch już wyrósł, oddajemy znajomym albo zanosimy do pobliskiego przedszkola. Te rzeczy, które już dziecku się znudziły, możemy wymienić na inne, wystarczy popytać znajomych rodziców. Dzięki temu zamiast zapełniać półki dodatkowymi zabawkami, odzyskujemy trochę miejsca. Zbyt trudne gry wynosimy na strych albo chowamy na pawlaczu, by tam poczekały, aż dziecko do nich dorośnie.

 

Jak zachęcić do sprzątania?

Już kilkuletni maluch powinien mieć świadomość, że sprzątanie zabawek nie jest przysługą dla rodziców, ale jego obowiązkiem. Należy więc konsekwentnie wymagać od dziecka dbałości o porządek, a jeśli nie stosuje się ono do tych zasad, skuteczną karą będzie chowanie nieposprzątanych zabawek do czasu, aż dziecko zrobi to, co wcześniej obiecało.

 

2,015 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?