Kraków – czy na pewno znasz jedno z najpiękniejszych miast w Polsce?

Hotel Ibis

Kiedy ostatnio byłeś w Krakowie? No właśnie. Turyści z całego świata ściągają do dawnej stolicy Polski, by połączyć zwiedzanie klimatycznego miasta i jego zabytków z rozrywką oraz odpoczynkiem. Ty także doceń piękne centrum Małopolski i odwiedź atrakcje Krakowa. Dowiedz się, co zobaczyć w tym mieście i jak zaplanować odpowiedni nocleg.

Weekend w małopolskim mieście może być intensywniejszy, niż myślisz. Zaplanuj dwudniowy wypad do Krakowa – baw się, wypoczywaj i zwiedzaj atrakcje tego zabytkowego ośrodka

  1. Sobota – dzień pierwszy. Rynek, Wawel i Jama Michalika

Zwiedzanie Krakowa zacznij od tzw. Drogi Królewskiej, czyli trasy, którą przemierzali królowie polscy na Wawel. Spacer rozpoczynasz od placu Matejki, gdzie staraniem Ignacego Paderewskiego stanął pomnik Grunwaldzki, upamiętniający ważną dla Polski bitwę. Na placu znajduje się także kościół św. Floriana oraz budynek Akademii Sztuk Pięknych.

Podążając ulicą Floriańską, będziesz miał okazję poznać wiele obiektów o interesującej historii. Są to m.in. Dom Jana Matejki, nie tylko malarza, ale także kolekcjonera zabytków, zwłaszcza powiązanych z Krakowem. Znajdują się tam pamiątki pozostałe po artyście: przedmioty codziennego użytku, listy i obrazy. Kilka kroków dalej mieści się legendarna kawiarnia Jama Michalika, w której powstał Kabaret Zielony Balonik. Przebywali w niej artyści Młodej Polski: Wyspiański, Przybyszewski, Malczewski, Mehoffer, Dunikowski czy Przerwa-Tetmajer.

Kolejnym punktem jest już jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie – Rynek Główny. Znajdują się na nim Sukiennice, dawniej miejsce handlu, obecnie poza sklepami z pamiątkami mieszczące także oddział Muzeum Narodowego. Będąc na rynku, koniecznie trzeba zwiedzić także kościół Mariacki i jego cenny zabytek – ołtarz Wita Stwosza. Jeśli znajdziesz się w tym miejscu o godzinie 12:00, będziesz miał okazję wysłuchać hejnału z wieży mariackiej. Na Rynku Głównym możesz też odpocząć i zjeść w jednej z wielu restauracji.

Dalej Droga Królewska prowadzi przez ulicę Grodzką, przy której mieści się gotycki kościół Dominikanów oraz kościół św. św. Piotra i Pawła, gdzie znajdują się szczątki Piotra Skargi. Po drodze miniesz dom narodzin Heleny Modrzejewskiej, jednej z najwybitniejszych aktorek w Polsce i na świecie.

Od ulicy Grodzkiej najlepiej skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczną, gdzie natkniesz się na Dom Jana Długosza. Z tego punktu widać już wzgórze wawelskie. Właśnie na nim znajduje się zamek królewski uznawany za jedną z najważniejszych budowli okresu renesansu. Na Wawelu można obejrzeć liczne wystawy, słynny dzwon Zygmunta, który odzywa się tylko przy okazji najdonioślejszych chwil dla kraju. Warto udać się na dziedziniec arkadowy i stamtąd podziwiać Wisłę. Dobrze odwiedzić także pomnik Smoka Wawelskiego, znajdujący się przy wyjściu ze Smoczej Jamy.

  1. Niedziela – dzień drugi. Spacer po Kazimierzu i historia polskich Żydów

Podczas wizyty w Krakowie nie sposób nie zajrzeć na Kazimierz. W XV wieku w tej dzielnicy stykały się dwie kultury: chrześcijańska i żydowska. Ich rozwój zatrzymały kolejne burzliwe dzieje historii, zwłaszcza II wojna światowa. Dziś Kazimierz rozkwita i jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Krakowie. Świetnie zachowane knajpy, galerie, restauracje, Festiwal Kultury Żydowskiej, odbywający się na przełomie czerwca i lipca – to tylko niektóre atrakcje.

Kazimierz warto zwiedzać, poruszając się po jednej z dwóch tras turystycznych. Możesz wybrać trasę św. Stanisława, która rozpoczyna się na Wawelu. Następnie, idąc wzdłuż ul. Bernardyńskiej, dotrzesz do bulwarów Wisły. Wędrówka wzdłuż brzegu rzeki zaprowadzi cię do zespołu klasztornego oo. Paulinów na Skałce. Znajdują się w nim szczątki zasłużonych Polaków m.in. Czesława Miłosza i Karola Szymanowskiego. Droga kończy się na placu Wolnica, czyli rynku dawnego miasta Kazimierza.

Inna możliwość zwiedzania tej dzielnicy Krakowa to szlak zabytków żydowskich, który prowadzi ulicami dawnego miasta żydowskiego. Wędrówkę należy zacząć od ul. Meiselsa, gdzie mieści się Centrum Kultury Żydowskiej. Kolejnym puntem jest zwiedzanie synagog m.in. XVII-wiecznej świątyni Kupa przy ul. Warszauera oraz Starej Synagogi – najstarszej budowli żydowskiej w Polsce (XV wiek). Trasa kończy się na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej.

Stolica Małopolski ma wiele do zaoferowania nie tylko zagranicznym turystom. Nawet po kilku odwiedzinach w tym mieście wciąż pozostaje wiele do odkrycia. Masz ochotę zanurzyć się w jego historię? Zaplanuj podróż już dzisiaj.

Jeśli szukasz odpowiedniego hotelu w Krakowie, wejdź na stronę AccorHotels i znajdź idealne miejsce pobytu w tym magicznym miejscu. Możesz wybierać wśród dogodnych lokalizacji. Zdecyduj się na przykład na:

  • Hotel ibis Kraków Stare Miasto, usytuowany w samym centrum miasta przy ul. Pawiej 15,
  • Mercure Kraków Stare Miasto, położony przy ul. Pawiej 18 B,
  • Novotel Kraków Centrum, zlokalizowany przy ul. Tadeusza Kościuszki 5.

Gotowy na ekscytującą podróż?

1,750 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?