Jesienna dama – śliwka węgierka

Śliwka węgierka o lekko wydłużonym kształcie i fioletowej barwie kojarzy się z jesienią, ponieważ dojrzewa we wrześniu, gdy kończą się wakacje.

Najlepsze są węgierki z końca października – naznaczone pierwszymi przymrozkami. Skórka owoców jest miło pomarszczona, a wnętrze niebiańsko słodkie.

Mimo że istnieje wiele odmian śliwek, śliwka węgierka cieszy się największą popularnością.

Owoce jemy pod różną postacią: świeże, jako dodatek do ciast, jak i robimy z nich przepyszne powidła. Spożywamy również suszone śliwki, chętnie dodajemy je do potraw wzbogacając dzięki temu ich smak.

Śliwki węgierki są bogate w witaminy: A,B,C,K,B6. Zawierają również polifenole (naturalne przeciwutleniacze, które dobrze działają na organizm ludzki. Na przykład mają one dobroczynny wpływ na skórę, która jest dzięki nim gładsza).

Dzięki witaminom C i K obecnym w owocach, ich spożywanie wspomaga przepływ krwi i wpływa na uszczelnienie naczyń krwionośnych.

Śliwki wspomagają pracę jelit, są skutecznym środkiem na problemy z zaparciami.

Działają również antyoksydacyjnie, a więc mogą również zapobiegać nowotworom.

Węgierka to również błonnik i minerały:

  • potas
  • wapń
  • żelazo
  • magnez

Opisując śliwkę węgierkę nie można zapomnieć również o jej suszonej „wersji”. Pomimo że suszona ma o wiele więcej kalorii (360 kalorii w 100 gramach), to pod wieloma względami jest ona bardziej cenna niż jako świeży owoc. Zawiera pięć razy więcej witaminy A i siedem razy więcej błonnika. To również bogate źródło fosforu i żelaza.

Suszona śliwka ma działanie przeczyszczające, reguluje także pracę układu pokarmowego.

Wbrew pozorom suszona śliwka pomimo dużej wartości kalorycznej, jest również skuteczna w odchudzaniu. Powoduje uczucie sytości jest więc rewelacyjna jako przekąska. Przyśpiesza metabolizm, przeczyszcza jelita, hamuje wchłanianie cukru i cholesterolu.

Ciekawostki:

  • jedząc trzy śliwki dziennie wzbogacimy organizm o magnez i witaminę B6 na tyle, że skutecznie wpłynie to na nasz układ nerwowy. Uregulujemy poziom cholesterolu, śliwki także zadziałają przeciwmiażdżycowo
  • jedząc trzy, cztery  śliwki dziennie możemy uchronić się przed rozwojem raka jelita grubego

 

Katarzyna Redmerska

 

Katarzyna Janina Redmerska – dziennikarka, felietonistka, pisarka. Związana m.in.: z „Gazetą Prowincjonalną Ziemi Kłodzkiej BRAMA”, „Nieznanym Światem”, „Libertasem”.

 

 

 

 

10,327 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?