Jedz zioła – szałwia

szałwia

 Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) dzięki zawartym w sobie substancjom leczniczym, z powodzeniem od lat stosowana jest w medycynie, kosmetyce oraz kuchni Ta niepozorna roślina m.in. pomaga zwalczyć stany zapalne, uspokaja, stanowi znakomity środek na rozszerzone pory. Zioło jest również dobrą przyprawą – dzięki właściwościom redukcji tłuszczu, jest idealnym dodatkiem do tłustych mięs.

Szałwia należy do aromatycznych wieloletnich roślin zielnych. Charakteryzuje się sosnowym smakiem oraz aromatem. Ma eukaliptusową i cytrusową nutę.

Ważne! Najlepiej smakuje świeża. Suszona ma zazwyczaj gorzkawy smak.

Roślina pochodzi z północnych stref przybrzeżnych Morza Śródziemnego, wciąż rośnie dziko na wzgórzach Dalmacji, w regionie Chorwacji oraz nad Morzem Adriatyckim.

Szałwia należy do bylin. Osiąga wysokość do 70 cm. Zioło charakteryzuje się zielono – srebrnymi liśćmi, miękkimi w dotyku, o przedłużonym jajowatym kształcie. Łodygi są silnie rozgałęzione. Jesienią dwuwargowe kwiaty przyciągają pszczoły, które produkują wartościowy miód szałwiowy nad Adriatykiem.

Ważne! Zioło ma zastosowanie wszechstronne, dlatego zalicza się je do grona najzdrowszych roślin na świecie.

Szałwia to źródło garbników oraz goryczy, kwasów organicznych, związków żywicowych i karotenu. To także witaminy: A, B, C. Ponadto minerały:

  • wapń
  • magnez
  • sód
  • potas
  • cynk
  • żelazo

Pomimo że szałwia nie dostarcza znacznych ilości błonnika, białek, cukrów oraz kalorii – jest bardzo odżywcza ze względu na zawartość środków przeciwzapalnych, przeciwutleniających, a także witamin oraz minerałów.

Szałwia poprawia pracę układu pokarmowego, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwcukrzycowe (obniża poziom cukru we krwi).

Ważne! Wypita po posiłku herbata z szałwii pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, ułatwia trawienie i przyswajalność pokarmów.

Znaczna ilość zawartych w szałwii fitoestrogenów, garbników oraz olejków eterycznych o działaniu rozkurczowym i przeciwzapalnym sprawia, że roślina jest sprawdzonym środkiem na kobiece dolegliwości – pomaga regulować obfite miesiączki, zmniejsza dolegliwości bólowe. Ponadto w okresie menopauzy łagodzi uderzenia gorąca, ogranicza wahania nastroju, pomaga w bezsenności.

Obecna w roślinie tanina, olejek eteryczny oraz gorycz karnozol – to silna broń przeciw zakażeniom. Działają antyseptycznie, hamują rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu infekcji.

Płukanie naparem z szałwii stosuje się do leczenia owrzodzeń jamy ustnej, aft, pleśniawek, łagodzenia bólu gardła.

Duża ilość garbników i substancji ograniczających rozwój bakterii – skutecznie przeciwdziała nadmiernej potliwości.

Szałwia z powodzeniem wykorzystywana jest w kosmetyce – w liściach znajdują się sprawdzone substancje o dobroczynnym działaniu na skórę. Olejek eteryczny i flawonoidy pomagają leczyć wypryski, trądzik, grzybicę. Związki mineralne mają silne właściwości odżywcze, zaś witaminy oraz fitohormony redukują stres oksydacyjny, opóźniają starzenie się i powstawanie zmarszczek.

Szałwia jest składnikiem kremów do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz z problemami. Zawierają ją także żele do mycia twarzy, balsamy i szampony do włosów.

 

Ciekawostki:

– Grecy i Rzymianie nadawali szałwii magiczną moc oraz cudotwórcze właściwości.

– W średniowieczu szałwią leczono m.in. ugryzienia węży, bezsenność, robaki.

Katarzyna Redmerska

 

2,008 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?