Polacy nadal zbyt rzadko się badają

badania profilaktyczne

Czy wiesz, że w Polsce nadal odnotowywany jest jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności z powodu chorób, biorąc pod uwagę wszystkie kraje europejskie?

Okazuje się, że winowajcą jest zbyt późna diagnostyka schorzeń. Najczęściej choroby wykrywane są niestety dopiero wtedy, gdy te są już w zaawansowanym stadium rozwoju, a rokowania są niestety słabe.

W Polsce nie ma obowiązku badania się. Profilaktyka również pozostawia wiele do życzenia. Chociaż świadomość Polaków w kwestii zdrowia wzrasta, to wciąż nie można mówić o należytym dbaniu o własne zdrowie. Nie pomagają kampanie społeczne ani badania darmowe. Polaków trudno jest zaciągnąć do lekarza, a do gabinetów medycznych udajemy się dopiero wtedy, gdy dolegliwości nie pozwalają nam normalnie funkcjonować. Wtedy jest już niestety zbyt późno. Zdarza się też, że choroby diagnozowane są całkowicie przypadkiem, przy okazji badań z zupełnie innego powodu. Sprawy nie poprawia także stan naszej służby zdrowia. Zniechęcają długie kolejki i czas oczekiwania na wizytę oraz badania. Do tego badania realizowane są niestety na sprzęcie nie zawsze dobrej jakości.

Jakie badania powinniśmy wykonywać rutynowo?

Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać podstawowe badania krwi oraz moczu. To od nich rozpoczyna się diagnostykę oraz wykluczenie ewentualnych chorób. Ale to nie wszystko. Kobiety powinny badać piersi, bo ryzyko zachorowania na nowotwór tego gruczołu również w naszym kraju jest jednym z największych. Całkiem zapominamy o badaniach oczu, badaniach pęcherza moczowego, nerek, trzustki, całego przewodu pokarmowego, a wystarczy przecież raz na jakiś czas udać się na usg jamy brzusznej. Warszawa czy inne duże miasta w Polsce posiadają wiele placówek, w których takie badanie można zrealizować za darmo. Jeśli nie chcemy czekać w długich kolejkach, do dyspozycji mamy też mnóstwo placówek prywatnych. Badanie wykonane raz w roku nie nadszarpnie zbytnio naszego budżetu, a my będziemy spokojni o nasze zdrowie.

Bolączką są również choroby nowotworowe. Profilaktyka pod tym względem mocno kuleje. A przecież wystarczy wykonać badanie usg tarczycy, wspomnianej już jamy brzusznej czy piersi, by mieć pewność należytego stanu zdrowia.

Zmiana świadomości Polaków

Polacy po prostu boja się lekarzy. Często też bagatelizują pierwsze objawy. Notoryczne bóle głowy tłumaczą niekorzystną aurą albo przemęczeniem. Bóle brzucha to zapewne niestrawność albo stres. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku chorób tzw. wstydliwych jak hemoroidy czy problemy ginekologiczne. Do medyka udaje się wtedy, gdy dolegliwości są już na tyle poważne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

To ogromny błąd. Do lekarza trzeba wybierać się tuż po zauważeniu pierwszych symptomów. Tylko wtedy mamy szanse na całkowite wyleczenie nawet najbardziej groźnych chorób. Zaawansowany stan powoduje spustoszenie w naszym organizmie i ogrom powikłań. Wtedy do leczenia nie jest już tylko jedna przypadłość, ale cały ich szereg. Osłabiony pacjent zupełnie inaczej znosi kurację, to dlatego nie zawsze daje ona dobre rezultaty.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową centrum medycznego Krajmed.

2,034 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?