„A” jak afrodyzjak

Wkrótce Walentynki – święto miłości i zakochanych. Z tej okazji pozwolę sobie odstąpić od zasady opisywania właściwości zdrowotno – pielęgnacyjnych owoców oraz warzyw. Tym razem przedstawię je w nieco innej odsłonie – afrodyzjaków!

Do afrodyzjaków zaliczamy produkty obfitujące w witaminy, mikroelementy i substancje chemiczne, które w sposób bezpośredni bądź pośredni wpływają na „ożywienie” w alkowie naszych relacji z partnerem. Niezmiernie istotne są w tym temacie:

  • fitoestrogeny (należą do związków roślinnych. W organizmie działają w sposób zbliżony do estrogenów)
  • cynk (wzbudza pożądanie, bierze udział w powstawaniu testosteronu)
  •  witamina E (zwana witaminą płodności)
  • witamina C (sprzyja płodności u mężczyzn)
  • witaminy z grupy B (zwłaszcza kawas foliowy – pomaga zwiększyć produkcję histaminy, co wpływa na zwiększenie popędu płciowego u kobiet i mężczyzn)
  • arginina (aminokwas, który zwiększa ukrwienie intymnych części ciała)

Nie można zapominać również o właściwościach afrodyzyjnych olejków eterycznych (substancje te pobudzają krążenie krwi) oraz organicznych związków chemicznych (nadające przyprawom smak, aromat i swoiste właściwości).

W zależności od zawartości poszczególnych składników, afrodyzjaki mogą wywoływać efekty psychologiczne (poprawa nastroju) i fizjologiczne (zmiany hormonalne, zwiększenie przepływu krwi). Niektóre z afrodyzjaków łączą ze sobą oba te elementy. Chcąc w pełni korzystać z cielesnych doznań, warto jadłospis wzbogacić o m.in.

 

ANANAS

Nie tylko pobudza ale i orzeźwia –  wszystko dzięki obecności kwasów owocowych oraz witaminy C. Najlepsze efekty afrodyzyjne daje w połączeniu z odrobiną chili oraz miodu.

 

BRZOSKWINIA

Aksamitna skórka oraz soczysty miąższ pobudzają zmysły. Obecność magnezu i żelaza polepsza sprawność organizmu.

 

MANDARYNKI

Owoce te to bogactwo witaminy C (odpowiedzialnej za płodność u mężczyzn). Obecne w skórce olejki eteryczne wpływają na rozluźnienie, dobry nastrój, uwrażliwiają na dotyk.

 

SZPARAGI

Należą do tzw. afrodyzjaków analogicznych – pobudzają zmysły już samym swoim widokiem. Zawartość kwasu foliowego, witaminy C oraz cynku wpływa na pobudzenie popędu seksualnego.

 

DYNIA

Obecność cynku wpływa na sprawność seksualną mężczyzn. Zawarta w pestkach witamina E przyczynia się do poprawy płodności.

 

SELER

Warzywo to pobudza krążenie i dodaje energii. Potas, cynk, magnez, witaminy z grupy B oraz witamina PP – wpływają na całokształt właściwości afrodyzyjnych.

 

SZAFRAN

Przyprawa ta poprawia krążenie krwi oraz pobudza.

 

CHILI, PIEPRZ KAJEŃSKI

Te ostre przywary poprawiają krążenie (również w narządach płciowych), dzięki czemu utrzymują je w dobrej kondycji. Dodatkowo wzmacniają reakcje na bodźce.

 

WANILIA

Działa pobudzająco zwłaszcza na kobiece zmysły. Zawiera fitofermony (cząsteczki miłości). Aromat tej przyprawy cechują właściwości relaksacyjne i odprężające.

 

Ciekawostki:

– nazwa „afrodyzjak” pochodzi od imienia greckiej bogini miłości Afrodyty. Greckie słowo „Aphrodisia” oznacza przyjemność seksualną.

– pierwszym „eliksirem miłości” był napar z liści tarniny oraz akacji wymieszany z miodem (miał przypominać nektar bogów).

 

Katarzyna Janina Redmerska

 

 

 

1,609 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Why ask?